Polscy franciszkanie zmieniają kolor habitów

Jedna z prowincji polskich franciszkanów konwentualnych podjęła decyzję o zmianie kolorów swoich habitów. Od tej pory zakonnicy zamiast czarnego będą nosić szary strój.

Cathopic/PEREGRINO GRIS

Taką decyzję podjęła prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, czyli tzw. „prowincja krakowska”. Od teraz bracia będą tam używać szarego habitu. „Zezwala się jednak braciom, którzy używali habitu w kolorze czarnym na jego dalsze noszenie. W klasztorach Prowincji poza Polską kolor habitu zależy od miejscowych zwyczajów” -czytamy na stronie.

Jak przekazał nam o. Jan Maria Szewek, bracia, którzy chcą pozostać przy czarnym habicie, będą mogli to zrobić, ale nowym zakonnikom będą szyte już tylko szare habity.

Reklama
Reklama

Skąd ta zmiana?

Wcześniej bracia konwentualni w Polsce nosili czarne habity. Jak pokazują badania historyczne, do końca XVII wieku cała rodzina franciszkańska była ubrana w szare stroje. Nie wiadomo, dlaczego w przeszłości ten kolor uległ zmianie. Spekuluje się, że mogło to być podyktowane ówczesną modą, lub problemem w zakupie szarego materiału.

Decyzję o zmianie koloru habitów na szary podjęła już prowincja krakowska i gdańska. O tym nie zdecydowała jeszcze prowincja warszawska.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę