Nasze projekty

Podbeskidzie: 65-kilometrowa Droga Krzyżowa

Jedne z najdłuższych i najcięższych tras tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstały na Podbeskidziu. W dziewięciu rejonach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej przygotowano około 20 tras: od jednej z najdłuższych Polsce – liczącej 65 km trasy czechowickiej wokół Jeziora Goczałkowickiego, po jedną z najcięższych – wzdłuż beskidzkich szczytów z sumą przewyższeń to około 2 tys. metrów.

Większość uczestników EDK wyruszy 18 marca, tydzień przez Wielkim Piątkiem. W samym tylko Bielsku-Białej uczestnicy mogą wybrać 4 trasy w rejonie Bielsko-Biała Beskidy 3 trasy w górach, z czego 2 pełne trasy po 45 i 55 km, oraz jedna trasa na wzór EDK: 20 km. W nowym rejonie Bielsko-Biała Komorowice – przygotowano „Trasę Trzech Krzyży” o długości 47 km z sumą przewyższeń 1072 m.

Jak wyjaśnia lider komorowickiego rejonu EDK Radosław Jamróz, dla uczestników Drogi Krzyżowej – łączącej milenijne krzyże w Starej Wsi, Starym Bielsku i na Hrobaczej Łące – będzie to okazja do spotkania Bogiem i własną słabością.

„Trasa nasza rozpocznie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Prowadzi przez Bestwinę i Janowice do Starej Wsi. Potem wracamy w stronę Wilamowic, Kóz na Hrobaczą Łąkę, schodzimy do Lipnika, i przez Bielsko idziemy na Trzy Lipki, a następnie z powrotem do Komorowic” – wyjaśnia organizator.

Reklama
Reklama

Łukasz Kacorzyk, lider rejony EDK Kozy poinformował o dwóch dostępnych trasach. Trudniejsza, 44-kilometrowa „Cyryl i Metody” przeznaczona jest dla wytrawnych piechurów, osób wysportowanych i mających doświadczenie w długich, pieszych, górskich wędrówkach, w warunkach zimowych.

„Z Kóz idziemy niebieskim szlakiem do zapory w Porąbce, potem na Żar, Kiczerę, przez Tresną do Czernichowa, na Gaiki, czerwonym szlakiem przez Groniczki, Przełęcz U Panienki, Hrobaczą Łąkę, schodzimy drogami leśnymi i szlakiem żółtym do Kóz” – wyjaśnia. Suma podejść liczy około 2 tys. metrów.

W rejonie EDK Bielsko-Biała Beskidy przygotowano trzy trasy: „Św. Andrzeja Boboli” (45 km) „Św. Ojca Pio” (55 km) i „Św. Maksymiliana M. Kolbego (20 km – droga na wzór EDK)”. Wielu uważa, że to najtrudniejsza ze wszystkich Ekstremalnych Dróg Krzyżowych w Polsce, gdyż prowadzi niemal wyłącznie górami. Piechurzy iść będą w nocy z krzyżami 12-13 godzin, modląc się indywidualnie w milczeniu, zdani na własne siły.

Reklama
Reklama

Uczestnicy EDK wyruszą także z czeskiego Jabłonkowa do Puńcowa oraz z Zamarsk w Beskidzie Śląskim do Szczyrku lub Matyskę w Beskidzie Żywieckim. Wystartują z Żywca-Zabłocia, a także z Andrychowa w Beskidzie Małym, gdzie przygotowano 5 tras, z których część prowadzi do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rejon EDK Oświęcim z kolei przygotował dwie trasy – z Oświęcimia do Kalwarii Zebrzydowskiej lub do Wadowic.

Organizowana po raz pierwszy trasa EDK w Czechowicach-Dziedzicach poprowadzi w okolicach Jeziora Goczałkowickiego. Liczy 65 km i jest jedną z najdłuższych Polsce. Start w czechowickim kościele pw. św. Katarzyny.

Aby zostać uczestnikiem EDK wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy.

Reklama

rk / Bielsko-Biała

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite