Nasze projekty

PKP przewiezie 500 tysięcy pielgrzymów dziennie

700 pociągów może każdego dnia przewieźć do pół miliona pasażerów w czasie Światowych Dni Młodzieży. Grupa PKP została oficjalnym partnerem ŚDM. Przedstawiciele Grupy PKP i Archidiecezji Krakowskiej podpisali dziś umowę o współpracy. W związku z ŚDM opracowywana jest specjalna modyfikacja rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.

Na oficjalnym dokumencie inicjującym współpracę złożyli podpisy: Mirosław Pawłowski – prezes zarządu PKP S.A., Marek Chraniuk – prezes zarządu PKP Intercity oraz ks. Wojciech Olszowski – wiceekonom archidiecezji krakowskiej. Tym samym Grupa PKP stała się oficjalnym partnerem organizatora, wspierającym go w obsłudze pielgrzymów, którzy przybędą do Krakowa praktycznie z każdego zakątka świata.

„Światowe Dni Młodzieży to dla nas priorytetowy projekt, do którego jesteśmy przygotowani w stu procentach. Podjęliśmy zdecydowane działania, aby pielgrzymi z całego świata mogli mile wspominać podróż pociągami naszej spółki” – poinformował Marek Chraniuk.

Prezes zarządu PKP Intercity zapewnił, że pracownicy PKP są przygotowani do tego, żeby służyć pomocą pasażerom z całego świata, zarówno w pociągach, jak i na dworcach. „Chciałem złożyć deklarację, że spółka Intercity jest przygotowana i gotowa do przewiezienia pielgrzymów z całego świata” – powiedział Marek Chraniuk.

Reklama

Prezes zarządu PKP S.A. Mirosław Pawłowski poinformował, że na niektórych trasach kolejowych do Krakowa będzie podwójny (na trasie Warszawa-Kraków) i potrójny (na trasie Rzeszów-Kraków), a na trasie Katowice-Kraków nawet poczwórny wzrost liczby pociągów. Będą to składy Grupy PKP oraz przewoźników samorządowych. „Jeśli doszlibyśmy do maksymalnej liczby 700 pociągów przejeżdżających przez aglomerację krakowską, to praktycznie jesteśmy w stanie przewieźć 0,5 mln pasażerów dziennie” – powiedział prezes Pawłowski.

„Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i w Polsce przyczynią się do odnowy Kościoła. To jest nasza nadzieja. Ale również do odnowy różnych instytucji w naszym społeczeństwie, w naszej ojczyźnie. Myślę, że te Dni przyczynią się również do zdynamizowania i odnowy kolejnictwa w Polsce, które zdaje się być na drodze reformy. Myślę, że to ogromna okazja i widzę, że chcą panowie z tego skorzystać, a my również z tego korzystamy” – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Kardynał podkreślił, że bardzo docenia ogromną rolę kolejnictwa, ponieważ pochodzi z rodziny kolejarskiej. „Cieszę się, że koleje będą kursować tak, żeby ta młodzież mogła szybko do Krakowa przybyć. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie korzystna dla młodzieży, a równocześnie dla Polski i Kościoła” – powiedział metropolita krakowski.

Reklama

Dzięki partnerstwu pielgrzymi będą mogli skorzystać z dedykowanej im promocyjnej oferty. W ramach współpracy PKP Intercity przygotowało specjalne karnety – „Bilet ŚDM Kraków 2016”. Dzięki niej pielgrzym płacący tylko raz (149 zł), będzie mógł trzy razy skorzystać z przejazdu pociągiem Twoich Linii Kolejowych lub InterCity, w dowolnej relacji czy na dowolnej długości trasy. Karnet będzie obowiązywał od 16 lipca do 15 sierpnia.

W związku z ŚDM opracowywana jest specjalna modyfikacja rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.

Działania przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży obejmują również dworce kolejowe, na których pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Z pracownikami odpowiedzialnymi za kontakt z klientem będzie można porozumieć się w języku angielskim. Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim.

Reklama

Podniesiony zostanie komfort i bezpieczeństwo na 60 stacjach i przystankach, które będą obsługiwały podróżnych podczas ŚDM. Prace budowlane trwają już m.in. na stacjach Częstochowa Osobowa i Częstochowa Stradom.

ŚDM będzie zabezpieczać ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności, w tym mobilne centra monitoringu.

Spółka PKP CARGO zabezpieczy zgodnie z potrzebami PKP PLK niezbędną ilość elektrycznych i spalinowych lokomotyw osłonowych, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu. Lokomotywy PKP CARGO, a jak zajdzie taka potrzeba również maszyniści, pomogą PKP Intercity w uruchomieniu dodatkowych pociągów. Zarządca infrastruktury wyznaczy dodatkowe zespoły pracowników dbających o zapewnienie przepustowości linii kolejowych.

PKP S.A. udostępni budynek dawnego dworca Kraków Główny na potrzeby centrum informacji dla pielgrzymów.


pra / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite