Nasze projekty

Pierwszy raz w historii nie odbędzie się Piesza Pielgrzymka Góralska

Ojcowie paulini z podhalańskiej Bachledówki poinformowali, że w tym roku nie odbędzie się tradycyjna pielgrzymka górali na Jasną Górę. Zachęcają do duchowego pielgrzymowania.

– W związku z licznymi zapytaniami, przypominamy jeszcze raz, iż tegoroczna pielgrzymka nie jest organizowana i w związku z tym, nie prowadzimy na nią żadnych zapisów. Sytuacja obecna nie jest od nas zależna, a decyzję o duchowej formie pielgrzymki podjęliśmy po szeregu konsultacji, odbytych ze służbami państwowymi, kościelnymi oraz z przewodnikami wszystkich grup – informują ojcowie paulini.

Trasę pielgrzymki podejmie jedynie jej kierownik i mała reprezentacja górali. – Bardzo prosimy o niepodejmowanie prób dołączania do tej skromnej grupy, gdyż może to spowodować duże komplikacje z anulowaniem pielgrzymki włącznie. Nie bylibyśmy w stanie zapewnić również tym osobom żadnej pomocy w sytuacji, kiedy takowej by potrzebowały – dodają paulini. Zachęcają także do śledzenia transmisji z pielglrzymki na swoim profilu na Facebooku i w TV Podhale. Hasłem tegorocznej pielgrzymki pątników z Podhala do Częstochowy będą słowa „Miłość nie wybiera”.

Paulini zaprosili na pielgrzymowanie duchowe. W dniach 23-31 lipca na Bachledówce, codziennie o godz. 17:30 odbędzie się nabożeństwo, a po nim Msza święta. Przypominają także, że istnieje możliwość wzięcia udziału w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę w dniu 31 lipca. Duchowe pielgrzymowanie organizują także inne parafie: w Nowym Targu – parafia NSPJ, w Rabce – parafia Marii Magdaleny i w Lipnicy Wielkiej.

Reklama

To pierwsza taka sytuacja w historii pielgrzymki podhalańskiej. Pierwsza kompania z Podhala wyruszyła z Bachledówki 19 sierpnia 1982 r. w okresie stanu wojennego na 600-lecie Jasnej Góry. Od trzeciej pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu, a w następnym roku Rabka. W 1991 r. w ramach jednej góralskiej pielgrzymki wyszli również Orawianie. Pielgrzymka Góralska przemierza ok. 240 km w ciągu 9 dni i odwiedza po drodze sanktuaria maryjne, m.in. w Ludźmierzu, Makowie Podhalańskim, Kalwarii Zebrzydowskiej, w Czernej, Płokach i Leśniowie.

os, KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite