Nasze projekty

Pamięta, gdy po raz pierwszy się tu modliła. Nie sądziła, że lata później złoży przed tym ołtarzem śluby wieczyste

Zmartwychwstanka s. Katarzyna Czerniak złożyła wieczyste śluby zakonne w kościele w Kętach. "Siostry głoszą miłość wszędzie tam, gdzie są" - mówiła podczas uroczystości.

fot. diecezja.bielsko.pl

W Kętach na Podbeskidziu, w miejscu, gdzie 133 lata temu bł. Matka Celina Borzęcka otworzyła na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, wieczyste śluby zakonne złożyła 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP s. Katarzyna Czerniak CR z Koziegłów. Uroczystość odbyła się w kęckim kościele parafialnym śś. Małgorzaty i Katarzyny, gdzie znajdują się doczesne szczątki założycielek Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego.

Śluby od siostry przyjęła w czasie liturgii, koncelebrowanej przez ks. Damiana Stachowiaka CR ze Wzgórza Miłosierdzia w Stryszawie, matka generalna sióstr zmartwychwstanek s. Dorota Zygmunt CR. W czasie obrzędu złożenia profesji wieczystej s. Katarzyna ponowiła gotowość dobrowolnego powierzenia się Bogu oraz odczytała własnoręcznie napisany akt ślubów wieczystych.

Na znak złożonych ślubów profeska otrzymała paschalny krzyż z wyrytą myślą przewodnią Zgromadzenia: „Przez krzyż i śmierć do zmartwychwstania i chwały”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze śluby zakonne dwóch sióstr nazaretanek. „Modlimy się, aby wasze życie było prawdziwe”

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli najbliższej rodziny, na czele z mamą Marią i tatą Grzegorzem. Przed Eucharystią, w pobliskiej kaplicy klasztornej rodzice udzielili córce błogosławieństwa.

Specjalne błogosławieństwo na czas ślubów zakonnych przesłał także papież Franciszek, które odczytano w czasie mszy świętej.

Reklama

Zakonnica podczas mszy św. w kęckim kościele śś. Małgorzaty i Katarzyny ślubowała czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Jak przyznała, jej droga powołania zakonnego to odpowiedź na powołanie Zmartwychwstałego Pana.

Dziękując na koniec wszystkim przypomniała słowa bł. Celiny Borzęckiej CR o tym, że „miłość jest oddaniem bez względu na siebie” oraz trwaniem w codziennej wierności swemu Oblubieńcowi.

Tę miłość głoszą siostry zmartwychwstanki wszędzie tam, gdzie są: gdzie zrozpaczony człowiek woła o nadzieję, smutny – o miłość, a wątpiący w sens życia i umierania – o wiarę. Są one dla świata uśmiechem zmartwychwstałego Pana i zwiastunkami jego radości. Niosą iskrę miłości, którą złożył on w ludzkie serca. Niosą tak, by każdy człowiek usłyszał dobrą nowinę, że Pan zmartwychwstał i żyje! – zaznaczyła.

Reklama

Pamiętam, jak ponad 9 lat temu po raz pierwszy modliłam się w tym kościele, gdzieś tam w ostatniej ławce. Nie przypuszczałam wtedy, że dziś ponownie stanę przed tym ołtarzem, aby złożyć na nim zmartwychwstałemu Panu swoje życie. Bądź uwielbiony Panie za dar mojego życia i paschalnego powołania. Z sercem pełnym wdzięczności pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie na tej drodze – powiedziała na koniec uroczystej liturgii. s. Katarzyna.

W Kętach znajduje się wybudowany przez założycielki zgromadzenia klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie oraz istnieje dzieło apostolskie, zwane kiedyś ochronką, a obecnie funkcjonujące jako przedszkole im. błogosławionej Matki Celiny Borzęckiej.

Domy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego znajdują się w Polsce, na Białorusi, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Argentynie, Australii i Tanzanii. W Polsce pracuje obecnie kilkaset sióstr zmartwychwstanek.

Zmartwychwstanki swoje posłannictwo pełnią przez modlitwę i prace apostolskie, m.in. wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży, katechizację, pracę parafialną, pracę w szpitalu, działalność charytatywną i misyjną.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę