Nasze projekty

Ostatnie pożegnanie o. Krystiana Gwioździka, paulina z Jasnej Góry

Msza św. pogrzebowa śp. o. Krystiana Gwioździka odprawiona została dziś na Jasnej Górze. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. O. Krystian 6 lat był podprzeorem klasztoru, a także przez wiele lat prefektem gości, przyjmującym na Jasnej Górze przede wszystkim hierarchów kościelnych.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Msza św. pogrzebowa śp. o. Krystiana Gwioździka odprawiona została dziś w bazylice na Jasnej Górze. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w mówił w homilii o tym, że ludzkie życie, jego przemijanie ma sens w tylko Chrystusie Zmartwychwstałym. Człowiek jest wpisany w cykl przemijania, a ono ma sens jedynie w Chrystusie Zmartwychwstałym. Wiara pozwala nam spokojnie przyjąć śmierć, bo w progach Ojca Domu czeka i wyjdzie po nas litościwa Matka – mówił abp Depo.

Kondolencje przesłał także Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Miał wrodzony talent gościnności, którym z woli również przełożonych służył nawiedzającym duchową Stolicę Polski – napisał abp Pennacchio o śp. o. Krystianie. Nuncjusz Apostolski podkreślił jego „wyjątkowy charyzmat dobroci i prawdziwie ojcowskiego serca”, którego doświadczyli też współpracownicy nuncjatury. „W jego towarzystwie i pod jego opieką każdy pielgrzym czuł się na Jasnej Górze jak w domu u Matki, dlatego tak pragnęło się tu wracać – napisał nuncjusz.

Reklama

„Czarna Madonna posłużyła się jego charyzmatem, aby dawać przebywającym na Jasnej Górze poczucie bycia u siebie”

W imieniu Episkopatu Polski kondolencje paulińskim współbraciom zmarłego oraz jego rodzinie złożył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W nadesłanym liście abp Gądecki zaznaczył, że „biskupi polscy wiele zawdzięczają o. Krystianowi, zwłaszcza w kwestii organizacji na Jasnej Górze zebrań plenarnych, rekolekcji, sesji biskupów diecezjalnych, Rady Stałej KEP oraz innych wydarzeń pasterzy Kościoła w Polsce”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił też, że „gościnna twarz Jasnej Góry posiadała dla księży biskupów m.in. rysy o. Krystiana, zawsze życzliwego, zawsze uśmiechniętego i gotowego do pomocy. Czarna Madonna, dzięki której każdy czuje się tutaj jak w domu, posłużyła się jego charyzmatem, jego doświadczeniem, jego zrozumieniem i umiłowaniem Kościoła, aby dawać przebywającym na Jasnej Górze księżom biskupom poczucie bycia u siebie”.

Reklama

Poświęcił się Bogu

O. Krystian Gwioździk zmarł 12 grudnia w wieku 65 lat, w 36 roku kapłaństwa i 42 roku życia zakonnego.

Pochodził ze śląskiej rodziny górniczej. Ukończył Zawodową Szkołę Górniczą, ale by zostać kapłanem podjął naukę w technikum. Dlatego jak wspomina o. Kazimierz Maniecki kursowy kolega zmarłego, święcenia przyjął dopiero w wieku 29 lat.

W trakcie swojej pracy otarł się o śmierć – jak sam opowiadał trzykrotnie – i to być może sprawiło, że dojrzała w nim myśl, by poświęcić się Bogu – wspominał o. Maniecki.

Reklama

„Zawsze wychodził do Mszy św. godnie przygotowany”

Kursowy kolega zmarłego zwrócił też uwagę że śp. o. Krystian znany był z wielkiego szacunku do brewiarza i modlitwy Liturią Godzin oraz starannego przygotowania do Mszy św., także tego zewnętrznego. Zawsze rzymski ornat, piękna alba, biała koszula – wychodził do Mszy św. godnie przygotowany. Tym przykładem dawał świadectwo innym, bo ostatecznie sprawowanie Mszy św. to są największe tajemnice jakich dostępuje kapłan, dlatego powinien być wewnętrznie i zewnętrznie przygotowany – zauważył o. Maniecki.

W Zakonie Paulinów śp. o. Krystian był też m.in. referentem do spraw Nawiedzenia parafii w Polsce przez kopię Cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przełożonym klasztoru i proboszczem parafii w Mochowie i sześć lat podprzeorem Jasnej Góry.

Śp. o. Krystian Gwioździk został pochowany w paulińskim grobowcu na cmentarzu Św. Rocha w Częstochowie.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę