Nasze projekty

„Opiekujecie się żywym pomnikiem”. Kard. Nycz modlił się ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Podkreślił, że opiekują się oni "żywym pomnikiem" Papieża Polaka, który troszczy się o człowieka i okazuje mu miłosierdzie.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II dziękujemy za jego wielki i ważny pontyfikat, za wszystko co uczynił dla Kościoła i świata, ale także dla Polski. – Nie możemy w żaden sposób ograniczać ram tego pontyfikatu dla Kościoła w jednym kraju – podkreślił.

Wielkość papieża polega na tym co robił dla Kościoła i świata oraz człowieka, “którego bronił przed tym co mogłoby go umniejszać”. – Człowiek jest drogą Kościoła, dlatego był w jego pontyfikacie najważniejszy – dodał.

Metropolita warszawski, odnosząc się do słów psalmu, podkreślił, że “Bóg upodobał sobie w tej rodzinie z Wadowic i dziecku, które narodziło się sto lat temu”. – Tak sobie upodobał, że przygotował Jana Pawła II w sposób niezwykle obfity, obdarzając go wieloma talentami i zdolnościami – mówił kard. Nycz.

Reklama

Karol Wojtyła interesował się poezją, aktorstwem, mistyką, polonistyką, ale miał w sobie przede wszystkim talent pracowitości. Kard. Nycz podkreślił, że młodzi i ich rodzice często segregują talenty, ale nic z tej postawy nie miał Jan Paweł II, a po wybraniu go na Stolicę Piotrową wszystko okazało się potrzebne. – Był przygotowany do ostatecznego powołania bycia papieżem pod każdym względem – dodał.

Metropolita warszawski zauważył, że obaj następcy Papieża Polaka, Benedykt XVI i Franciszek, zwracają szczególną uwagę na dzieło miłosierdzia, które Jan Paweł II przybliżył światu na przełomie tysiącleci. – Wiedział, że człowiek jest słaby ale Bóg miłosierny – mówił.

Ta bliskość człowieka, troska o niego i miłosierdzie – mówił kard. Nycz – są obecne w Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Wszyscy po tej trudnej pandemii staniemy wobec wielkich i nowych wyzwań. Może trzeba będzie żyć skromniej, dzielić się bardziej tym co mamy. To są wyzwania przyszłości również dla was, którzy opiekujecie się żywym pomnikiem, żeby się rozwijał, trwał i potrafił ten trudny czas przeżyć – podkreślił metropolita warszawski.

Reklama

Wspólnie z metropolitą warszawskim Mszę w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach koncelebrowali ks. Dariusz Kowalczyk,przewodniczący zarządu Fundacji, ks. Paweł Walkiewicz – wiceprzewodniczący zarządu, ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura ds. formacji stypendystów i ks. Mateusz Kielarski, duszpasterz warszawskiej wspólnoty akademickiej.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Papieża Polaka poprzez promowanie jego nauczania i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

kh/archwwa.pl

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę