Nasze projekty

„Odwaga myślenia” tematem przewodnim 14. Dni Tischnerowskich

„Praca myślenia wiąże się z ryzykiem” – pisał ks. Józef Tischner, dlatego odwadze myślenia postanowili poświęcić 14. Dni Tischnerowskie ich organizatorzy. Wydarzenie pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza potrwa od 23 do 26 kwietnia w Krakowie.

„Podczas 14. Dni Tischnerowskich zapraszamy do refleksji nad tym, co to znaczy odważnie myśleć. Czy odważnym myślicielem jest ten, kto krzyczy i straszy, czy ten, kto wskazuje źródła nadziei?” – pytają organizatorzy krakowskiego wydarzenia, którego bohaterami – oprócz patrona Dni – będą Leszek Kołakowski i Krzysztof Michalski.
 

23 kwietnia o godz. 17.00 w kolegiacie św. Anny zostanie odprawiona Msza święta w intencji ks. prof. Józefa Tischnera. Półtorej godziny później na Scenie im. St. Wyspiańskiego PWST odbędzie się gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. W tym roku uhonorowani zostali ks. Jan Kracik, Karol Modzelewski i ks. Jacek Ponikowski. „Czuję wielką radość, że ci trzej Laureaci staną obok siebie podczas ceremonii wręczenia Nagrody. Nagroda Józefa Tischnera stwarza tę niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i wrażliwości na twarz drugiego, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra” – podkreśla Łukasz Tischner, sekretarz Nagrody.
 

„Kołakowski wątpił, by nie dać się zwieść złudnej nadziei, Tischner próbował otwierać na nadzieję, która nie jest z tego świata” – tak organizatorzy uzasadniają pomysł wspólnej sesji poświęconej Leszkowi Kołakowskiemu i Józefowi Tischnerowi, która odbędzie się 24 kwietnia. W sesji zatytułowanej „Między sceptycyzmem a nadzieją” wezmą udział prof. Paweł Kłoczowski, dr Jarosław Kuisz, prof. Tadeusz Gadacz, o. prof. Jan A. Kłoczowski, prof. Krzysztof Stachewicz i Wojciech Bonowicz.

Reklama

 

Tego samego dnia po południu w auli Auditorium Maximum UJ odbędzie się wykład prof. Chantal Delsol „Myślenie jest rzeczą groźną”. Francuska filozofka, publicystka i pisarka jest gościem specjalnym tegorocznych Dni Tischnerowskich. Członkini Akademii Francuskiej weźmie później udział, razem z Karoliną Wigurą i Piotrem Sikorą, w dyskusji „Co znaczy odważnie myśleć?”.

 

Reklama

„Odwaga myślenia” tematem przewodnim 14. Dni Tischnerowskich

O rozumieniu chrześcijaństwa, wieczności, śmierci, Boga przez zmarłego w ubiegłym roku Krzysztofa Michalskiego 25 kwietnia będą rozmawiać Zbigniew Mikołejko, Karol Tarnowski, Adam Workowski.

 

Reklama

Tego samego dnia w ramach cyklu „Czytamy Tischnera” będzie można usłyszeć esej ks. Tischnera „Opisując sytuację polskiej wiary” w interpretacji Aleksandra Fabisiaka. To w tym tekście z 1989 r. padły słynne, wielokrotnie potem cytowane słowa: „Doprawdy nie spotkałem w życiu człowieka, który stałby się ateistą po przeczytaniu Feuerbacha, ale spotykam coraz częściej takich, którzy odchodzą od Kościoła po spotkaniu z własnym proboszczem”. W drugiej części tego spotkania dyskusję poprowadzą Wojciech Bonowicz i Janusz Poniewierski.

 

W ostatnim dniu imprezy odbędzie się spotkanie muzyczno-teatralne „Na Tischnerowską nutę” w ramach projektu Ars Quaerendi.

 

Ze szczegółowym programem 14. Dni Tischnerowskich można zapoznać się na stronie internetowej: www.dni.tischner.pl.

 

Z inicjatywy Wydawnictwa Znak 4 listopada 2000 r. spotkali się w Łopusznej przedstawiciele różnych środowisk, z którymi związany był ks. Józef Tischner. To spotkanie dało początek Dniom Tischnerowskim, organizowanym co roku w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera. Dni Tischnerowskie to jedno z niewielu wydarzeń promujących tematykę filozoficzną, zarówno w wydaniu popularnym, jak i uniwersyteckim.


pra / Kraków (KAI)

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite