Nasze projekty

Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

Już dziś 1 czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych, wymagające bardziej szczegółowej rozmowy duszpasterza z nimi. Nowe pytania mają na celu stwierdzenie dojrzałości kandydatów i zapobieganie w ten sposób rosnącej liczbie rozstań.

Nowe zasady wprowadza w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Przede wszystkim każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno, nie jak do tej pory razem. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Rozmowa rozpocznie się od modlitwy i złożenia przysięgi mówienia prawdy. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać „tak” lub „nie” na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Narzeczonym zadane będą m.in. pytania o to, czy przechodzą terapię psychologiczną lub leczenie, od jak dawna się znają, czy uważają się za osoby wierzące, czy uznają zasady moralności chrześcijańskiej, czy zgadzają się z nauką Kościoła o małżeństwie, ale taż  jak długo się znają oraz czy znają się ich rodziny.

Reklama

Zdaniem biskupa radomskiego Henryka Tomasika nowy protokół stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. – Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

– Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Reklama

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

KAI, ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę