W Hiszpanii coraz mniej ślubów kościelnych. W 2021 r. odbyło się ich zaledwie 30 tys.

W ciągu ostatnich 20 lat w Hiszpanii doszło do drastycznego spadku liczby zawieranych sakramentów małżeństwa. Różnica wynosi aż 130 tys. - wynika z opublikowanych statystyk przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii.

zdjęcie ilustracyjne/ fot. Photos by Lanty/Unsplash

Według danych władz kościelnych w 2000 r. zanotowano ponad 163 tys. małżeństw kościelnych, czyli najwięcej od 1975 r. Autorzy raportu odnotowali, że w XXI w. szybko spada tymczasem liczba osób biorących ślub sakramentalny. W 2021 r. odbyło się zaledwie 30 tys. takich ceremonii, co oznacza najmniejszą od dwudziestu lat roczną liczbę zawieranych małżeństw kościelnych.

Z hiszpańskich statystyk wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dekad coraz więcej narzeczonych decyduje się na ślub cywilny. Oznacza to, że w XXI w. doszło do znacznej zmiany zwyczajów. W 2000 r. bowiem wśród prawie 220 tys. nowych małżeństw, aż 75 proc. stanowiły śluby kościelne. Tymczasem w 2021 r. małżeństwa sakramentalne stanowiły zaledwie 20 proc. wśród wszystkich związków małżeńskich zawieranych na terytorium Hiszpanii.

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Madrycie (INE) w sumie w 2021 r. na ślubnym kobiercu stanęło w Hiszpanii 147,8 tys. par. Wśród nowożeńców dominowali Hiszpanie. Zawartych z udziałem obu małżonków tej narodowości ślubów było prawie 122 tys.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę