Nasze projekty

Prawie 700 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. „Większość przypadków to staż od 5 do 10 lat”

Tylko w ubiegłym roku w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie zakończyło się 197 spraw. Wydano 175 wyroków, w tym 146 stwierdzających nieważność małżeństwa - najwięcej w historii tej instytucji.

fot. cottonbro studio/pixabay.com

Prawie 700 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatrywanych jest na wokandzie Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. W 2023 roku przyjęto 164 nowych pozwów, czyli podobnie jak w 2022 r.

Oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski zaznacza, że nadal główną przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest niedojrzałość do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich.

Zazwyczaj konkretyzuje się to w jakiejś patologii osobowości, czy w uzależnieniach od alkoholu, hazardu, narkotyków, świata wirtualnego, gier komputerowych, a ostatnio mieliśmy przypadek uzależnienia od sportu. Są to sytuacje, gdzie osoba na pierwszym miejscu stawia „kawalerskie”, niezobowiązujące życie, zapominając, bądź całkowicie pomijając jakiekolwiek obowiązki małżeńskie – wskazuje kapłan.

Reklama

PRZECZYTAJ: Jak odbudować życie po stwierdzeniu nieważności małżeństwa? Rozmowa z Anną Popek

Różne są staże małżeńskie stron procesowych. Większość przypadków to staż od 5 do 10 lat. Mieliśmy takie sprawy, gdzie małżonkowie byli razem dwa dni, tydzień, miesiąc. Różnie to jest, zwłaszcza wtedy, jeżeli przed zawarciem małżeństwa ktoś prowadzi podwójne życie i nie jest w stanie dopełnić przysięgi wierności – mówi oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski. 

W ubiegłym roku udzielono ponad 750 porad we wstępnej weryfikacji

W większości Sąd Diecezjalny stwierdza nieważność małżeństwa. To 80 proc. przypadków. To sprawy już po wstępnej weryfikacji w poradniach prawno-kanonicznych. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. Bezpłatnie można uzyskać poradę, czy są przesłanki, aby starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W ubiegłym roku udzielono ponad 750 porad. 

Reklama

Procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa to część zadań realizowanych przez pracowników Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Zajmują się oni także sprawami administracyjnymi zleconymi przez biskupa diecezjalnego, dotyczącymi kapłanów i osób świeckich.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę