Nasze projekty

Oblicze Chrystusa ułożone z kilkuset zdjęć twarzy ludzi

Wielka mozaika złożona z ludzkich twarzy układających się w wizerunek Chrystusa jest motywem przewodnim tegorocznego Grobu Pańskiego w archikatedrze warszawskiej. "Kościół jest twarzą Chrystusa, wszyscy go tworzymy" - tłumaczy ks. Maciej Jaszczołt, wikariusz parafii archikatedralnej.

fot. Wojciech Łączyński

Mozaika jest złożona z kilkuset zdjęć ludzkich twarzy i odzwierciedla wizerunek Chrystusa z klasztoru św. Katarzyny na Synaju. To jedno z najstarszych przedstawień Jezusa i symbol pierwszego Kościoła. Kościół jest twarzą Chrystusa, wszyscy go tworzymy – mówi ks. Jaszczołt.

Na obrazie widać jednak puste miejsca, niektórych zdjęć brakuje. – To symbol osób, które odeszły z Kościoła. Jeśli ktoś odchodzi to zostaje po nim puste miejsce, którego nie da się ponownie wypełnić – podkreśla.

U dołu znajduje się pustynia, symbolizuje śmierć. W tym miejscu możemy zobaczyć zdjęcia, których brakuje na obrazie z Chrystusem. Jeśli ktoś odchodzi od Jezusa to zmierza w kierunku śmierci, dlatego na pustyni leżą fragmenty mozaiki – mówi ks. Jaszczołt.

Reklama

“Czyż i wy chcecie odejść?” – to słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, które znalazły się nad mozaiką z Chrystusem. To pytanie, które Jezus skierował do swoich uczniów, a Szymon Piotr odpowiedział mu: “Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”.

Dlatego na pustyni oprócz zdjęć możemy zobaczyć również zielone listki, które w kontraście do śmierci, symbolizują nadzieję, żyjącego Chrystusa.

Głównym przesłaniem jest to, że można być albo z Jezusem albo przeciwko niemu. Wielu ludzi odchodzi z Kościoła, dlatego trzeba dawać świadectwo – dodaje ks. Jaszczołt.

Reklama

Grób Pański znajduje się w bocznej nawie Archikatedry Warszawskiej, po prawej stronie.

Grób Pański w archikatedrze warszawskiej. Fot. Wojciech Łączyński

kh, archwwa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę