Nasze projekty

Obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Msza św. z udziałem Episkopatu Polski, odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim oraz koncert, wystawa i sympozjum naukowe złożą się na program obchodów 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie.

Centralnym punktem wydarzeń związanych z papieskim jubileuszem będzie 16 października Msza św. z udziałem polskich biskupów i władz państwowych w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Tego samego dnia zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja zatytułowana „Nasz Papież” stanowi dyptyk wprowadzający zwiedzających w świat Karola Wojtyły: poety, filozofa, duszpasterza, ojca soboru oraz w świat Jana Pawła II – papieża, zastępcy Chrystusa na ziemi. W pierwszej części wystawy zaprezentowane zostaną kolejne etapy dojrzewania Karola Wojtyły, poczynając od Wadowic, gdzie przyszedł na świat, a kończąc na Lublinie i Krakowie, gdzie pamięć o jego posłudze kapłana i teologa jest wciąż żywa. Druga część ekspozycji poświęcona jest czternastu encyklikom Jana Pawła II.

Wieczorem na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 odbędzie się mapping oraz odsłonięcie mozaiki na Oknie Papieskim. Nowy wizerunek papieża został wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania. Pod Oknem zgromadzą się młodzi ludzie, którzy będą modlić się w intencji synodu biskupów w ramach akcji „Support dla Synodu”. Jubileuszowy dzień zakończy koncert artystów scen polskich pod hasłem „Ojcze Święty, dziękujemy!”.

Reklama
Reklama

Następnego dnia w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaplanowano międzynarodową konferencję naukową „Veritatis Splendor” pod hasłem „ Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata”. Referaty wygłoszą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Angelo Bagnasco, kard. Stanisław Ryłko, kard. Angelo Scola i prof. George Weigel.
W tym czasie w Wadowicach zostanie otwarta okolicznościowa wystawa, a w kościele św. Piotra Apostoła będzie odprawiona dziękczynna Msza św.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II jubileuszowe uroczystości odbywać się będą od 16 do 22 października, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W poszczególnych dniach modlić się tam będą przedstawiciele różnych stanów i grup społecznych w archidiecezji krakowskiej.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite