Nasze projekty

O czym dyskutują biskupi? Trwa zebranie plenarne KEP

Kościół w obliczu pandemii, duszpasterstwo parafialne czy media to tylko niektóre kwestie, które podjęli biskupi podczas pierwszego dnia obrad 387 zebrania plenarnego KEP.

Wczorajsze spotkanie pierwszy raz odbywało się w nowej formie – biskupi dyskutowali w pięciu grupach tematycznych. Ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach i sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP prowadził dyskusję o strategii Kościoła w czasie i po pandemii. W podsumowaniu dyskusji ks. Chromy zauważył, że pandemia ujawniła także braki w formacji, więc możemy patrzeć na nią również jako na zadanie i wyzwanie. – Z takiej postawy wypływa chrześcijańska nadzieja, że Pan daje nam taki znak, przez który jak to bywało w dziejach – musimy przejść i na nowo w sobie odkrywać kerygmat Dobrej Nowiny – dodał.

PRZECZYTAJ: Konferencja Episkopatu w nowej formule

Pozostałe grupy zajęły się tematami Kościoła w Polsce w świetle przemian społeczno – kulturowych, obecności Kościoła w sferze społeczno – politycznej czy duszpasterstwie parafialnym. Grupa kierowana przez nowego rzecznika Episkopatu, ks. Leszka Gęsiaka, podjęła temat komunikacji Kościoła.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Oprócz pracy w grupach biskupi dokonali też tradycyjnie wyborów do gremiów Konferencji Episkopatu Polski i z nią związanych.

Biskupi przygotowali tekst listu z podziękowaniem Ojcu Świętemu Franciszkowi za nową encyklikę „Fratelli tutti”, której polska prezentacja z udziałem biskupów odbyła się tuż przed rozpoczęciem obrad.

Pierwszy dzień obrad zakończyła Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w archikatedrze łódzkiej.

Reklama

W drugim dniu obrad, we wtorek, 6 października biskupi zajmą się m.in. sprawami związanymi z dokumentem dotyczącym formacji kapłańskiej. Omówią też kwestie, którymi zajmuje się Rada ds. Rodziny i Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Obrady zakończą się po południu. Po zebraniu zostanie wydany komunikat. Zaplanowano również konferencję prasową.

ah, KAI, episkopat.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę