Nasze projekty

Noc Świętych. Modlitwa do świętych od epidemii

Centralna Noc Świętych pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego odbyła się wczoraj w kościele akademickim św. Jana Pawła II, pod hasłem "Święci na czas pandemii", a patronowali jej ci święci, którzy uważani są za szczególnych orędowników od epidemii.

Podczas Nocy Świętych młodzież zaprosiła do rozważania słów Jana Pawła II „Świętymi bądźcie”. – Droga do świętości nie jest tylko dla nielicznych – podkreślano.

Nabożeństwo rozpoczęła liturgia Słowa z uroczystości Wszystkich Świętych. Homilię wygłosił ks. prof. Marcin Kowalski. Oparł się w niej na fragmencie Apokalipsy św. Jana, mówił także o miejscu dziecka w nauczaniu Jezusa, ale i w młodej cywilizacji chrześcijańskiej, wskazywał na powszechne powołanie do świętości. Prosił o świadectwo, szczególnie tu i teraz.

Odnosząc się do wizji życia wiecznego zauważył, że może się tak stać, iż się nie rozpoznamy. – Kiedy? Kiedy nie będziemy mieli odwagi kochać się Bożą miłością (…). . Połączy nas Jego miłość, tam podróżuje się z lekkim bagażem – mówił. – Jak mówi św. Jan w Apokalipsie, będzie tam niezliczona rzesza świętych. Jeśli my się tam nie znajdziemy, to znaczy, że będziemy w znakomitej mniejszości – powiedział ks. prof. Marcin Kowalski. Podkreślał dostępność tej drogi – dla każdego bez wyjątku. – Byłoby to po prostu głupie, gdybyśmy się tam nie znaleźli. Mamy drogowskazy, jak dzisiejsza Ewangelia i Osiem Błogosławieństw – zaznaczył.

Reklama
Reklama

Przypomniał nauczanie Jezusa odnośnie pozycji dzieci.

– Starożytna cywilizacja chrześcijańska nauczyła świat szacunku dla dzieci, które niegdyś były towarem, który często się zabijało lub sprzedawało do niewoli. Chrześcijanie pozwalają żyć swoim dzieciom, pozwalają, by były one dla nich ciężarem – mówił ks. prof. Kowalski, wskazując zarazem, że „twarzą ucznia Jezusa i nieba jest twarz dziecka”.

– My stąd musimy wyjść i ten kawałek Nieba, które tu się objawia, zanieść do świata, który tak wrzeszczy (…). Walczmy pokojem, Bożą miłością, Bożym słowem i światłem, które tu otrzymujemy, Bądźmy mężni, przy Panu trzeba stanąć – apelował.

Reklama
Reklama

W ramach nabożeństwa odbywał się prezentacja postaci świętych – szczególnych orędowników na czas pandemii, począwszy od Maryi – Matki Jezusa, przez św. Rocha, św. Rozalię, św. Gertrudę, św. Jerzego św. Aleksego oraz św. Sebastiana. Na ołtarzu stanęły wizerunki tych świętych. Adorowano także Najświętszy Sakrament.

Z kolei bp Jan Piotrowski przypomniał postaci Polaków, wyniesionych do chwały świętości i wspominanych w październiku, m. in. św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, wspomniał także beatyfikowanych ostatnio bł. Carla Acutisa i bł. ks. Michalea McGivneya. Zachęcał by byli on przewodnikami na drodze szukania prawdy i nie ulegania fascynacjom „fałszywych proroków”.

– Św. Augustyn przypomina, że „święci to ci, którzy zaufali Bogu i budowali swe życie na prawdzie”. Niech święci wypraszają nam błogosławieństwo, by człowiek współczesny był zdolny do szukania prawdy i nie ulegał fascynacji fałszywych proroków- mówił biskup kielecki i udzielił końcowego błogosławieństwa.

Reklama

Spotkanie modlitewne przygotowało Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Kieleckiej.

Noc Świętych odbyła się także w kilku parafiach kieleckich, m.in. Ducha Świętego i Chrystusa Króla oraz w parafiach diecezji, m.in. w Łopusznie, Miechowie, Piekoszowie, Strawczynie, Małogoszczu, Brzezinach, u św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, w Skalbmierzu, Krajnie, Łukowej, Skorzeszycach, Stopnicy, Wiślicy.

Wszędzie zrezygnowano z modlitwy na cmentarzach.

KAI/Stacja7/al

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę