Nie żyje Wiesław Gołas. Znany aktor miał 90 lat

Zmarł Wiesław Gołas – informuje Onet. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z problemami ze zdrowiem. Miał 90 lat.

Fot: Twitter.com/@PL1918

Informację o jego śmierci Onetowi podała córka aktora Agnieszka Gołas-Ners. Aktor zmarł w czwartek nad ranem.

Największą sławę Gołas zdobył grając w filmach w czasach PRL-u. Zagrał Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej Pancerni i pies”, a także w filmach: Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, czy  „Brunet wieczorową porą”. Występował także w „Kabarecie Starszych Panów”.

Reklama
Reklama

W wieku 14 lat był torturowany przez Niemców

W 1943 roku wstąpił do „Szarych Szeregów”, miał pseudonim „Wilk”. W grudniu 1944 roku podczas nieudanej akcji został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec.

Tak wspominał czas swojego uwięzienia: Wsadzili mnie do tej samej celi, w której wcześniej siedział mój ojciec. Boże Narodzenie 1944 roku spędziłem więc w kieleckim więzieniu. Nasza cela była zatłoczona, a posłanie, jako najmłodszy z aresztantów, dostałem w najgorszym miejscu: tuż przy kiblu. Byliśmy strasznie zawszeni, drapaliśmy się w dzień i w nocy przez sen, a wieczorami zbieraliśmy się na środku celi pod żarówką i tarliśmy nasze ubrania, zgniatając wszy – mówił.

Najczęściej w nocy gestapowcy przychodzili do celi i zabierali kogoś na przesłuchanie. Wtedy w korytarzu i w naszej celi słychać było krzyki i jęki, bo Niemcy specjalnie otwierali drzwi pokoju przesłuchań. Pierwszy raz jak mnie przesłuchiwano, piszczałem cienko jak baba. Współwięźniowie wiedzieli, że nikogo nie wykablowałem, więc nabrali do mnie szacunku i okładali mi sine plecy mokrymi szmatami. Dobrze zapamiętałem szafę, w której Niemcy trzymali „narzędzia” do wymuszania zeznań. Jeden z nich przesłuchiwał mnie szczególnie długo, tak, żebym dobrze mógł się przypatrzeć, gdy wybierał dla mnie nahaj z wyjątkowo grubą końcówką.

Reklama
Reklama

ag/Onet/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę