Nie żyje red. Stanisław Karnacewicz

Wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, specjalizujący się w tematyce kościelnej zmarł w sobotę 13 czerwca. Od kilkudziesięciu lat dostarczał rzetelnych informacji o tym, czym żyją ludzie wiary. Był jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy relacjonowali wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Relacjonowanie wydarzeń z życia Kościoła w PAP traktował nie tylko jako pracę, ale też jako misję. „To było dla mnie zawsze ważnym doświadczeniem, kiedy mogłem uczestniczyć w wielkich wydarzeniach w życiu Kościoła” – mówił odbierając w 2018 r. Złotą odznakę dla najbardziej zasłużonych pracowników PAP.

W 2015 roku red. Karnacewicz został uhonorowany przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Nagrodzono go za długoletnią pracę przy obsłudze medialnej wszystkich istotnych wydarzeń z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Doceniono jego profesjonalizm, wysoki poziom warsztatu dziennikarskiego i utrzymywanie relacji z instytucjami kościelnymi.

W 2011 r. red. Karnacewicz był nominowany do nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka za „rzetelną, wieloletnią, wierną służbę w szeregach dziennikarzy agencyjnych, od których zależy o jakich rzeczach będzie wiedział świat”. W uzasadnieniu podano, że od „kilkudziesięciu lat, niezależnie od zmieniających się okoliczności dostarcza mediom rzetelnej informacji o tym, czym żyją ludzie wiary”. Przed pięciu laty kapituła tej nagrody przyznała mu nagrodę specjalną.

Reklama
Reklama

Red. Stanisław Karnacewicz, z wykształcenia filozof, był dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej od 1991 r. Ukończył studia filozoficzne na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po 10 latach pracy w „Tygodniku Polskim”, w 1991 r. rozpoczął pracę w PAP, gdzie specjalizowałaś się w tematyce kościelnej.

Był pierwszym świeckim dziennikarzem, któremu wywiadu udzielił Prymas Józef Glemp. Później było ich jeszcze wiele. Kilkanaście wywiadów oraz kilkadziesiąt komentarzy na różne tematy, ukazały się w jego książce pt. „Prymas Glemp pod okiem Opatrzności”.

Stanisław Karnacewicz urodził się 2 czerwca 1950 r. w Koniowcach k. Grodna (dziś Białoruś). W 1956 r. wraz z rodzicami przyjechał jako repatriant na Ziemię Lubuską. Zmarł 13 czerwca w wieku 70 lat.

Reklama
Reklama

awo/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę