Nasze projekty

Nie żyje Anna Koźmińska – najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Zmarła Anna Koźmińska, najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - poinformował portal Polscy Sprawiedliwi. Odeszła w wieku 101 lat w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Pogrzeb odbędzie się we wtorek w kościele na warszawskich Starych Powązkach.

Facebook/Polscy Sprawiedliwi/Fot. Mateusz Szczepaniak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Anny Koźmińskiej (1919–2021), najstarszej na świecie Sprawiedliwej wśród Narodów Świata (1991), uhonorowanej przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2016). Odeszła 24 marca 2021 r., w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w wieku niespełna 102 lat. – poinformowano na portalu Polscy Sprawiedliwi.

Pozostanie w naszej pamięci jako osoba szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa. Żegnając ją, przypominamy ponownie historię pani Anny i jej macochy, Marii Koźmińskiej z domu Hoffman. Podczas Zagłady w Częstochowie udzielały pomocy ośmioletniemu żydowskiemu chłopcu, Abrahamowi Jabłońskiemu – dodano.

🏴 Żegnamy Annę Koźmińską (1919–2021), najstarszą na świecie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata.Odeszła 24 marca 2021…

Reklama
Reklama
Posted by Polscy Sprawiedliwi / Portal Muzeum POLIN on Monday, March 29, 2021

Pozostanie w naszej pamięci jako osoba szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa. Żegnając ją, przypominamy ponownie historię pani Anny i jej macochy, Marii Koźmińskiej z domu Hoffman. Podczas Zagłady w Częstochowie udzielały pomocy ośmioletniemu żydowskiemu chłopcu, Abrahamowi Jabłońskiemu. – napisano w pożegnalnym wpisie na Facebooku podkreślając zasługi Koźmińskiej.

Narażała własne życie, by ratować cudze

Podczas okupacji niemieckiej Anna Koźmińska (Hanka) wraz ze swoją macochą, Marią Koźmińską z domu Hoffman, udzielała pomocy Żydom w Częstochowie.

W 1942 roku Koźmińskie zaopiekowały się ośmioletnim Abrahamem Jabłońskim – żydowskim chłopcem, który wydostał się z częstochowskiego getta dzięki wspólnej akcji rodziny oraz znajomych Polaków. Poza gettem mimo swojej żydowskiej urody nie ukrywał się, a nawet był ministrantem w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze. U Koźmińskich ukrywał się do stycznia 1945 roku.

Reklama
Reklama

W uznaniu udzielonej mu podczas Zagłady pomocy, 11 lutego 1991 r. Maria i Anna Koźmińskie zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 r. Anna otrzymała także przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Anny Koźmińskiej odbędzie w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, we wtorek o godz. 14. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi odprowadzenie zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

kw/sprawiedliwi.org/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę