Nasze projekty

Diecezja krakowska: Zalecamy przenieść kolędę na czas po pandemii

Wizytę kolędową można przenieść na „dogodny i bezpieczny” czas po ustaniu pandemii – można przeczytać we wskazaniach archidiecezji krakowskiej dla księży na Adwent i Boże Narodzenie. Dopuszczone są jednak indywidualne odwiedziny, z zachowaniem norm sanitarnych, jeśli kapłan zostanie zaproszony przez poszczególne rodziny.

źródło: Episkopat.pl

W opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej dokumencie czytamy, że w oczekiwaniu na możliwość nawiedzenia w przyszłości domu przez kapłana, „można organizować w kościele celebracje przeznaczone dla każdego z rejonów parafii oraz zachęcać wiernych do wspólnej Modlitwy o błogosławieństwo dla domu i rodziny”. Na zamówienie proboszczów materiały zostaną przesłane do parafii.

„Nie zaleca się natomiast organizowania opłatkowych spotkań różnych grup i wspólnot parafialnych” – podkreślają autorzy dokumentu.

Wśród rekomendacji dla księży znajdują się te dotyczące liczby i godzin celebracji Eucharystii, które należy tak organizować w zgodzie z normami prawa, by mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba wiernych.

Reklama

„Można to osiągnąć m. in. poprzez zaproszenie do pomocy kapłanów nie związanych na co dzień z duszpasterstwem parafialnym: księży profesorów oraz ojców zakonnych” – precyzuje dokument. Przypomina się w nim także, że dyspensa udzielona 17 października 2020 r. przez metropolitę krakowskiego odnosi się zarówno do niedzielnego, jak i świątecznego obowiązku udziału we Mszy św.

Spowiedź dla różnych regionów parafii

W dokumencie zwraca się duchownym uwagę na konieczność poświęcenia wielu godzin na przedświąteczną spowiedź, zorganizowaną dla każdego z rejonów parafii osobno, z zachowaniem właściwych rygorów sanitarnych. Po konsultacjach z chorymi i ich rodzinami można też odwiedzić ich w domach z sakramentami.

Zalecane jest korzystanie z bogatego wyboru celebracji liturgicznych poza Mszą świętą, a także m.in. wspólna Liturgia Godzin, obrzęd Komunii Świętej, adoracje, uwielbienie śpiewem, elementy rekolekcji adwentowych.

Reklama

„Symbolicznym znakiem łączności wiernych z parafią niech będą błogosławione w tym okresie i zabierane z kościoła do domów opłatki, woda święcona, świece na stół wigilijny, owies, wino, kreda i kadzidło” – radzi się kapłanom.

„Duszpasterze niech wykorzystują wszystkie dostępne środki, by kierować wobec wiernych wyrazy pamięci i zainteresowania – nawet zwykła rozmowa telefoniczna, zwłaszcza z osobami chorymi, może stać się w tym czasie przejawem pasterskiej troski, a podarunek przesłany cierpiącym niedostatek znakiem Bożej nadziei. Zwracać też warto uwagę i zachęcać do okazywania solidarności i pomocy sąsiedzkiej, która zawsze jest naszą odpowiedzią na Bożą miłość” – apelują autorzy „Pro memoria”.

SPRAWDŹ: “Rewizyta kolędowa” w Tychach

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę