Nasze projekty

Nauka Krzyża – to jest dopiero lekcja!

Nie chodzi ostatecznie o to, ile masz wiedzy, ale kiedy patrzysz na ten krzyż, na Jezusa ukrzyżowanego, to do czego to cię uruchamia? Nauka krzyża – to jest dopiero lekcja! – mówił do rozpoczynających rok szkolny uczniów abp Grzegorz Ryś.

Nawiązując do miejsca Mszy św. gdzie obecni byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II arcybiskup mówił: – Przeżywamy inaugurację roku w „katoliku”. Sformowanie „katolik” mówi, że wśród nauczycieli jacy w tej szkole nauczają pierwszym jest Jezus! Jezus ma prawo nauczać w tej szkole. Jezus ma prawo w tej szkole czuć się jak wśród swoich! – zaznaczył łódzki pasterz.

Arcybiskup nawiązując do liturgii słowa zauważył, że podobnie jak w ewangelii Jezus został odrzucony przez swoich, tak samo może się to wydarzyć i dziś. – Przyjęcie Chrystusa nie polega na tym, że Chrystus ładnie mówi, ale na tym, że On może wśród was działać. Tyle tylko, że Pan Jezus w swoim domu, w swoim mieście, nie może dokonać żadnego cudu, nie może z tymi ludźmi niczego zrobić! To nie chodzi o to, ile wiecie o Jezusie, ale chodzi o to, co ta wiedza z wami robi, czy się staliście lepszymi ludźmi? – podkreślił.

Metropolita łódzki pytał uczniów, czy przez całą naukę, którą zdobędą lub zdobyli, będą innymi ludźmi? – Poddaliście się takiej mocy, która jest ukryta w samej prawdzie? Prawda ma w sobie ukrytą siłę. Prawda przekonuje własną siłą. Prawda przekonuje własna mocą. Prawdy nie należy potwierdzać niczym. Prawda jest fascynująca. Prawda do czegoś pociąga. Czy macie radość z tego, że prawda czyni cię innym człowiekiem? – pytał.

Reklama
Reklama

– Pan Jezus na progu nowego roku szkolnego nie chce was przetrącić, nie chce wam powiedzieć, że się nic z tego nie uda zrobić, ale przychodzi do was z takim słowem przestrogi. Takiego wezwania do ważności. Jezus mówi do nas – którzy uważają się za Jego uczniów – uważajcie! Dużo o mnie wiecie, ale to nic z wami nie robi! – zaznaczył kaznodzieja.

Na zakończenie liturgii ksiądz arcybiskup udzielił błogosławieństwa zebranym i życzył udanego kolejnego roku szkolnego dla uczniów i nauczycieli.

 

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite