Nasze projekty

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O 16:40 zabrzmią dzwony wszystkich kościołów arch. poznańskiej

27 grudnia obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O godz. 16:40 zabiją dzwony wszystkich kościołów w archidiecezji poznańskiej.

Ignacy Paderewski w Poznaniu | Fot. wikimedia commons, CC0

Zabrzmią dzwony wszystkich kościołów

Z prośbą o bicie dzwonów przez trzy minuty zwrócił się do proboszczów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki, w odpowiedzi na inicjatywę Samorządu Województwa Wielkopolskiego – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.

Jest to nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w pierwszą rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40. Bicie dzwonów w 1. rocznicę wybuchu powstania przyczyniło się do uznania tej godziny jako początku działań powstańców.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał 23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda. Jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienie święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta, był metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Zwycięskie powstanie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

26 grudnia 1918 r. Paderewski wygłosił w Poznaniu przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nowym świętem państwowym

Największy łup wojenny w historii Polski

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową.

Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów).

Reklama

„Za wolność”

Jednym z utworów upamiętniających zwycięskie Powstanie Wielkopolskie jest piosenka „Za wolność” rockowej grupy Luxtorpeda. Utwór ten skomponowany został na potrzeby wydania albumu „Potrafimy zwyciężać – Powstanie Wielkopolskie”. Była to płyta inspirowana właśnie wydarzeniami z 1918 roku.

„Za Wolność” to wyjątkowy klip. Choć punktem wyjścia dla niego było Powstanie Wielkopolskie, tak naprawdę składamy w nim hołd wszystkim męczennikom w walce o wolność na całym świecie – powiedział w jednym z wywiadów Robert „Litza” Friedrich, lider zespołu Luxtorpeda.

os, KAI, leszno.naszemiasto.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę