Nasze projekty

Najwyższe węgierskie odznaczenie dla kard. Dziwisza

W niedzielę 24 stycznia kard. Stanisław Dziwisz otrzyma najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane obywatelom innego kraju - Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. Uroczystość odbędzie się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie w ramach ekumenicznego nabożeństwa kończącego Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Odznaczenie wręczy minister Zoltán Balog, który w węgierskim rządzie kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier nadał kard. Dziwiszowi prezydent János Áder na wniosek premiera Viktora Orbána w „uznaniu doniosłej roli Księdza Kardynała w życiu Kościoła powszechnego oraz za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami, jak też za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II”.

Reklama
Reklama

Order ma być również wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi kard. Dziwisza w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech. Laudację wygłosi minister Balog.

Reklama
Reklama

Ministrowi rządu Orbána towarzyszyć będzie liczna delegacja z Węgier. Wśród nich m.in.: minister Miklós Soltész, sekretarz stanu, odpowiedzialny za kontakty z Kościołami, związkami wyznaniowymi, organizacjami narodowościowymi i społecznymi; ambasador Węgier w Warszawie, dr Iván Gyurcsík oraz konsul generalny w Krakowie dr Adrienne Körmendy.


ks. pc (KAI) / Kraków

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite