Nasze projekty

Majowe przy kapliczkach w Warszawie. Piękna tradycja nadal żywa w stolicy

"Wspólne śpiewanie to nie tylko duchowe przeżycie i piękna tradycja, ale również dziedzictwo kulturowe" - powiedział Dawid Gospodarek, dziennikarz KAI. Zapominana powoli tradycja nabożeństw majowych przy kapliczkach i kultywowana głównie na wsiach, wraca do łask w stolicy.

fot. Olekwarszawiak/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

W wielu warszawskich parafiach od kilku lat obserwuje się organizowanie nabożeństwa majowego przy kapliczce lub krzyżu, które w maju są w sposób szczególny ozdabiane kwiatami i kolorowymi wstążkami. Z inicjatywą wychodzą coraz liczniejsze parafie, ale także oddolnie osoby świeckie

W Warszawie mamy wiele pięknych kapliczek, przy których można się zbierać i wspólnie modlić. Warto, aby pieśni nabożne znów brzmiały w przestrzeni publicznej. Może wtedy przestaną kojarzyć się społeczeństwu z czymś smutnym, nudnym czy sztywnym. A przy okazji to świetna okazja do ewangelizacji – mówi w rozmowie z Kai Piotr Ulrich.

Piotr Ulrich zwraca uwagę, że tradycja śpiewu nabożeństw poza przestrzenią kościelną utrzymuje się już praktycznie jedynie na terenach wiejskich. 

Reklama

Kultura miejska i jej „pędzący” tryb nie sprzyjają rozwojowi pobożności ludowej. Nie jest to jednak niemożliwe –dodaje.

Dziedzictwo kulturowe

Na majowe nabożeństwa na Krakowskim Przedmieściu od 2018 roku w środy o 18.00 zaprasza Dawid Gospodarek, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Figura Matki Bożej Passawskiej powstała jako wotum dziękczynne za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, a także przetrwała bombardowanie Warszawy podczas II wojny światowej.

Wspólne śpiewanie to nie tylko duchowe przeżycie i piękna tradycja, ale również dziedzictwo kulturowe – podkreśla Dawid Gospodarek.

Reklama

Cały stworzony świat chwali Maryję

Warszawski organista Michał Karp wyjaśnia, że ze względu na samą genezę maja jako miesiąca maryjnego, majowe nabożeństwa powinny być śpiewane raczej w plenerze. 

W maju przyroda intensywnie rozkwita, świat budzi się do życia, jakby chciał swoim pięknem wyśpiewać pieśń uwielbiania dla Stwórcy. W tym pięknie rozkwitającej przyrody pobożność ludowa widzi także cześć dla Maryi, którą w maju szczególnie czcimy. Dlatego też uważam, że śpiewanie nabożeństw majowych właśnie na łonie natury pozwala nam wszystkimi zmysłami zrozumieć i namacalnie doświadczyć, o co w tych pieśniach chodzi – mówi.

mg,KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę