Nasze projekty

Na Jasnej Górze montowana jest wystawa o Prymasie Wyszyńskim

Na Jasnej Górze, od strony Bramy Papieskiej, trwają prace przy montażu nowej wystawy. Ekspozycja poświęcona życiu i dziedzictwu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego nosi tytuł „Per Mariam Soli Deo” i będzie otwarta 13 czerwca.

Jak wyjaśnia Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, usytuowanie wystawy nie jest przypadkowe. – To droga prowadząca na Jasną Górę przez bramę „Totus Tuus” a ekspozycja nawiązuje tematycznie do tego papieskiego przesłania, o czym przypomina jej tytuł „Przez Maryję samemu Bogu” – podkreśla.

Na wystawę o kard. Stefanie Wyszyńskim składa się 31 plansz ze zdjęciami przyszłego błogosławionego, opatrzonych komentarzami, którymi są słowa Jana Pawła II i samego ks. Prymasa.

O. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego zauważa, że ekspozycja będzie okazją do poznania Sługi Bożego i dzieła jego życia.

Reklama
Reklama

– Plansze pokazują Prymasa jako wielkiego Polaka, męża stanu, pasterza, przyjaciela papieży, człowieka wolnego, niewolnika Matki Bożej, więźnia, obrońcę życia. To są hasła, ale one są po to, byśmy mogli w tych motywach przyswoić sobie kim był i kim wciąż jest Prymas Tysiąclecia, zwłaszcza teraz kiedy nadal przygotowujemy się do ogłoszenia go błogosławionym, odsłaniając i poznając to jego wielkie dziedzictwo – powiedział paulin.

Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Jak powiedziała p. Grochowska, założycielka wspólnoty Maria Okońska sama zrobiła 10 tys. zdjęć. Na wystawie są te wcześniej już publikowane, ale i te jeszcze nie pokazywane. – Chcemy ukazać człowieka świętego, jego drogę i zawierzenie Maryi – podkreśliła odpowiedzialna generalna Instytutu.

Wystawa „Per Mariam Soli Deo” zorganizowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie w ramach Roku Prymasa Wyszyńskiego ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego. Wpisuje się ona w jasnogórskie przygotowania do beatyfikacji kardynała, który „wszystko postawił na Maryję”. Jej otwarcie planowane jest na 13 czerwca.

Reklama
Reklama

ad, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite