Nasze projekty

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostało otwarte

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza zainaugurowano dziś uroczyście działalność Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które do swojej nazwy przyjęło skrót biblijny Mt 5,14. - To ważne miejsce dla naszej przyszłości, żeby współcześni młodzi mogli przybliżyć się do tych wielkich postaci.

W wydarzeniu, które zbiega się w czasie z rocznicą wyboru Jana Pawła II na papieża, uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premierę poprzedził performance znanego artysty, jednego z pierwszych performerów w Polsce, Jerzego Kaliny pt. „Strumień pamięci. Suplikacja”. Przed wejściem głównym do Świątyni, na długości 80 metrów rozłożone zostały dwie części flagi – biała i czerwona. Części te były zszywane nićmi w kolorze flagi papieskiej, co miało symbolizować papieża – Polaka, który łączy.

Podczas uroczystości 16 października zaprezentowano 9 głównych stref muzealnych, zlokalizowanych w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej. Każda z nich – „Wspólnota”, „Dom”, „Kraków”, „Będziesz miłował”, „Mamo”, „Zło dobrem zwyciężaj”, „Pokój łez”, „Urbi et Orbi” oraz „Dekalog” – związana jest z kluczowymi momentami życia Patronów muzeum. Każda zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny, osadzony w warstwie artystycznej.

Reklama

Strefy ekspozycji muzealnej:

Wspólnota – wielkoformatowa projekcja filmowa z historyczną homilią wygłoszoną przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa. Kluczowe słowa: „Wszystko, co Polskę stanowi”.

Dom – składa się z trzech mniejszych stref: rosyjskiej – wskazującej, że Stefan Wyszyński urodził się w zaborze rosyjskim, w mazowieckiej Zuzeli; polskiej – prezentującej losy naszych bohaterów w niepodległej Polsce: dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły w Wadowicach oraz działalność duszpasterską, publicystyczną i społeczną młodego ks. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku; niemieckiej (czas okupacji) – przedstawiającej działalność kapłańską ks. Wyszyńskiego w Kozłówce, Żułowie i Laskach, gdzie pełnił funkcję kapelana w Powstaniu Warszawskim oraz aktywność poetycką i teatralną, pracę fizyczną w fabryce Solvay i wreszcie wstąpienie do tajnego seminarium duchownego – Karola Wojtyły. W strefie znajdują się eksponaty z lat dziecięcych Karola Wojtyły, w tym laska jego ojca.

Reklama

Kraków – strefa zaaranżowana na przedwojenne atelier fotograficzne, służąca jako tło do pokazania aktywności studenckiej, aktorskiej i twórczej Karola Wojtyły. Atrakcją są autentyczne meble z zakładu fotograficznego Pawła Bielca, w którym wykonano słynny portret Wojtyły, tableau aktorskie oraz aparat fotograficzny, którym ten portret wykonano

Będziesz miłował – stalinizm, czyli okres największego prześladowania Kościoła, którego apogeum stanowi aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wśród eksponatów – stuła prymasa, którą używał podczas ostatniej mszy św. przed aresztowaniem.

Dialog – po odzyskaniu wolności Stefan Wyszyński odzyskuje atrybuty należne prymasowi. Dwie duże projekcje filmowe – konfrontacja Stefana Wyszyńskiego i Władysława Gomułki.

Reklama

Forma Polonia –Jasna Góra jako duchowa stolica Polski, najważniejsze miejsce dla Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, prezentująca doniosłe wydarzenia: Śluby Jasnogórskie, Wielką Nowennę i Milenium Chrztu Polski. W centrum – wierna kopia obrazu Czarnej Madonny, wykonana przez Dorotę Zemłę oraz sukienka wypożyczona z klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze. Z założenia strefa przeznaczona na refleksję. W strefie umieściliśmy również obraz Forma Polonia Tadeusza Boruty.

Zło dobrem zwyciężaj – ponura rzeczywistość PRL-u, z akcentem na polskie miesiące: czerwiec 1956, grudzień 1970, czerwiec 1976, sierpień 1980; w tej samej strefie – Sobór Watykański II jako przełomowe wydarzenie w życiu Kościoła katolickiego, z uwzględnieniem roli prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyły.

Pokój łez – okoliczności wyboru Karola Wojtyły na papieża, reakcje świata (także komunistów), pierwsze gesty i słowa Jana Pawła II. Scenograficzną atrakcją jest tzw. pokój łez (garderoba w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie nowo wybrany papież przebiera się z szat kardynalskich w papieskie), w którym eksponowane są realistyczne obrazy Aldony Mickiewicz.

Pontifex – Budowniczy Mostów – symbolicznym środkiem wyrazu do pokazaniu ogromu tematów związanych z pontyfikatem jest łódź – wewnątrz opowiadamy o polskich i zagranicznych pielgrzymkach, encyklikach i działalność papieża w Watykanie. Przełamanie łodzi podkreśla dramatyczne wydarzenia związane z 1981 r. – zamach na Jana Pawła II, śmierć prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenie stanu wojennego. Kluczem do zrozumienia pontyfikatu są następujące wartości: Miłość, Odpowiedzialność, Odwaga, Pokój, Prawda, Przyjaźń, Wierność, Wolność, Pamięć, Piękno, Dobro i Pokora.

Urbi et Orbi (Miastu i światu) – odchodzenie Jana Pawła II, ostatnie – nieme – błogosławieństwo, pogrzeb. W strefie – eksponowana jest kopia kapy, w której Jan Paweł II otwierał Drzwi Święte w bazylice św. Piotra, inaugurując Wielki Jubileusz Roku 2000.

Dekalog – źródło nauczania i życia Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, z ich cytatami, wyrażone w symbolice malarskiej przez Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela polskiej awangardy.

ad, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę