Nasze projekty

Modlitwa za zranionych w Kościele – 18 października w Krakowie

W najbliższą niedzielę w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Nowej Hucie odbędzie się modlitwa za osoby, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego przez katolickich duchownych. To inicjatywa zainicjowała grupa świeckich katolików.

fot. Ben White / Unplash

O godzinie 17:00 w Kaplicy Pojednania rozpocznie się Msza św. w intencji osób skrzywdzonych. Następnie zaplanowano spotkanie z gościem specjalnym – księdzem Grzegorzem Strzelczykiem, proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach oraz dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Duchowny od sierpnia 2020 roku jest również członkiem zarządu Fundacji Świętego Józefa, której główną misją jest ochrona dzieci i młodzieży oraz budowanie struktur pomocy, które mają wspierać uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego.

Ks. Strzelczyk podkreślił, że powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja Świętego Józefa ma się zajmować prowadzeniem działalności na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, a także pomocą pokrzywdzonym w wyniku wykorzystywania. – Fundacja ma też wspierać cały system ochrony dzieci i młodzieży oraz pomagać głównym instytucjom kościelnym w tworzeniu tego systemu, a zatem w tworzeniu większego bezpieczeństwa dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych w polskim Kościele – wyjaśnił.

Reklama

To już szósta modlitwa w intencji zranionych w Kościele z inicjatywy grupy świeckich. Pierwszy raz wydarzenie tego typu zorganizowała grupa katolików świeckich w lipcu 2019, w kościele św. Idziego w Krakowie. W dotychczasowych spotkaniach wzięli udział m. in.: bp Damian Muskus OFM, kanclerz krakowskiej kurii ks. Tomasz Szopa, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak SJ oraz kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, ks. Piotr Studnicki.

Ta modlitwa jest wyrazem ludzkiej solidarności z pokrzywdzonymi – powiedział ks. Artur Chłopek archidiecezjalny duszpasterz osób zranionych w Kościele, zapewniając o stałej łączności ze wszystkimi, którzy jej potrzebują.

ZOBACZ TAKŻE: Można jeszcze dołączyć do grupy wsparcia dla osób zranionych w Kościele

Reklama

Jak podkreśliła podczas jednego ze spotkań Ewa Kusz, psycholog, seksuolog terapeutka i wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka najważniejsze, by nie wymuszać wyznań od osoby skrzywdzonej ale dać jej poczucie, że warto, by o tym komuś powiedziała, bo to jej może pomóc. Dodała, że do osób wykorzystanych trzeba podchodzić z szacunkiem i subtelnością.

Ewa Kusz podkreśliła, że świeccy mogą wiele zrobić, by osoby skrzywdzone w Kościele wiedziały, że ktoś chce im pomóc. – Ważne jest tworzenie klimatu troski i towarzyszenia wszędzie tam, gdzie jesteśmy: w parafiach, wspólnotach, środowiskach pracy itp., bowiem osoby wykorzystane potrzebują wysłuchania i wsparcia. Warto wyrazić gotowość do pomocy i otworzyć temat, bo są osoby, które nie mają komu powiedzieć o tym, czego doświadczyły – mówiła.

Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem mediów społecznościowych.

PRZECZYTAJ: Powoli nieść owce. Reportaż o pomocy osobom skrzywdzonym przez duchownych

os, KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę