Dziesięcinę z niedzielnych tac na Inicjatywę Zranieni w Kościele zdecydowali się przekazywać parafianie parafii rzymskokatolickiej Krzelków-Czerńczyce. "Z pewnością w tych groszach jest wiele serca, a jego przede wszystkim potrzeba zranionym" - podkreśla ks. Wojciech Kubisiak, proboszcz parafii.
Dziesięcina jest reakcją na debatę publiczną o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez duchownych i cierpienie poszkodowanych. Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Wojciech Kubisiak, proboszcz parafii Krzelków-Czerńczyce, ma ona charakter nie tylko terytorialny, ale i personalny: „W czasie pandemii transmitowaliśmy nasze liturgie i wówczas dołączyło do nas trochę osób z różnych stron Polski. Niektórzy pozostali w kontakcie z nami do dziś. Czują się odpowiedzialni za tę swoją wspólnotę ducha i mają w niej swoje prawa. M.in. mają swój głos w ważnych sprawach. Od dawna poruszamy w rozmowach, lokalnych, bezpośrednich, ale i wirtualnych, czasem kilometrowo odległych, tematy, które nas nurtują. Bardzo często bolą. Bywają trudne do udźwignięcia. To kwestia sytuacji na granicy białoruskiej na przykład. Ale i pomocy uciekinierom przed wojną w Ukrainie (jako parafia siedmiuset osobowa daliśmy schronienie siedemdziesięciu uchodźcom, niektórym przez okrągły rok)”.
Kolejnym ważnym dla parafii tematem jest sprawa osób skrzywdzonych w Kościele, których cierpienia często się nie dostrzega, których pomija się w dyskusjach, szukaniu prawdy. To sytuacja trudna do zniesienia dla wszystkich, którzy czują ich ból – mówi proboszcz.
„Kilkanaście osób wyraziło swoje poparcie, nikt się nie sprzeciwił”
Ostatnio, gdy kolejny raz nad tym dywagowaliśmy, pojawił się głos kobiecy, który poddał pomysł finansowego wspierania działań pomocowych na ich rzecz – np. 10% z tac niedzielnych. Przedstawiłem tę myśl na ogłoszeniach parafialnych i zaprosiłem wiernych do dialogu – by poprzez rozmowy ze mną, w każdej możliwej i używanej dziś formie, przedstawili swoje zdanie. Kilkanaście osób wyraziło swoje poparcie, nikt się nie sprzeciwił. Uznałem więc, że inicjatywa ta zyskuje status „wejdź w życie”. I w ten sposób zostaliśmy patronami „Zranionych w Kościele”. Suma, którą ofiarowujemy, jest śmiesznie mała, ale takie są nasze realia. Z pewnością w tych groszach jest wiele serce, a jego przede wszystkim potrzeba zranionym – opowiada ks. Wojciech Kubisiak. Dodaje, że szukanie sposobu na wyrażenie solidarności z osobami poszkodowanymi zbiegło się ze spotkaniem ich w Internecie – „ten krótki kontakt dał mi pewność, że bardzo potrzebują jakiegoś gestu, który dałby im poczucie, że są dostrzegani”.
Na swoim profilu w portalu społecznościowym ks. Kubisiak napisał w imieniu swoim i wspólnoty: „DOSTRZEGAM TWÓJ BÓL, WIDZĘ CIEBIE! My, członkowie parafii rzymskokatolickiej Krzelków-Czerńczyce (diecezja wrocławska), po konsultacjach społecznych podjęliśmy decyzję, że 10% z naszych tac niedzielnych będziemy regularnie przeznaczać na WSPARCIE działań pomocowych na rzecz SKRZYWDZONYCH W KOŚCIELE. Na razie inicjatywę tę podejmujemy na rok. Po jego upływie ponownie rozważymy nasze możliwości i ewentualną prolongatę tego postanowienia, a także jego wymiar. Jest to nasz komentarz do aktualnej sytuacji. Skierowanie wzroku i uwagi na tych, którzy są tutaj najważniejsi”.
Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.
Przeczytaj również
Co tydzień́, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.
Więcej informacji na stronie zranieni.info.
KAI, pa/Stacja7