Nasze projekty

Można jeszcze dołączyć do grupy wsparcia dla osób zranionych w Kościele

Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na konsultacje kwalifikujące do grupy. Spotkania prowadzone przez profesjonalnych terapeutów będą odbywać się co miesiąc, a udział w nich jest bezpłatny.

Grupę wsparcia otwierają organizatorzy inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Inicjatywa ta powstała w marcu ubiegłego roku i początkowo działała jako telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele.

Autorzy inicjatywy „Zranieni w Kościele” są przekonani, że funkcjonowanie grupy wsparcia może pomóc uporać się z traumą wykorzystania seksualnego większej liczbie osób i przyczynić się do zmniejszenia cierpienia członków wspólnoty Kościoła. – Czując się odpowiedzialnymi za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół, będziemy mogli w znacznie szerszej niż do tej pory skali zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Będzie to pierwsza grupa wsparcia dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele w Polsce – mówi Katarzyna Bartosik, członek zespołu inicjatywnego. Wyjaśnia też że „uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga osobom zranionym w osobistym rozwoju oraz w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami wynikającymi z bycia wykorzystanym seksualnie przez duchownych”.

W ramach inicjatywy „Zranieni w Kościele” w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 działa już telefon zaufania. Dyżury telefoniczne pełnione są regularnie przez profesjonalnych terapeutów. – Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Na przestrzeni ponad roku naszej działalności niejednokrotnie spotkaliśmy się z pytaniem o możliwość utworzenia grupy, w której osoby mające za sobą tragiczne doświadczenie wykorzystania seksualnego ze strony osób duchownych mogłyby spotkać się ze sobą i wspólnie, w towarzystwie terapeuty, przejść proces radzenia sobie z tą traumą. Widzimy, że istnieje ogromna potrzeba wysłuchania i wsparcia osób zranionych oraz umożliwienia im tego, aby mogły wypowiedzieć swój ból. Pragniemy wyjść na przeciw tej potrzebie i umożliwić osobom dotkniętym przemocą seksualną w Kościele udział w comiesięcznych, bezpłatnych spotkaniach grupy wsparcia – mówi Katarzyna Bartosik.

Reklama
Reklama

Jak wyjaśnia, uczestnicy grupy wsparcia spotkają inne, podobnie tragicznie doświadczone osoby, z którymi będą mogli podzielić się swoimi przeżyciami i przemyśleniami. – Podczas comiesięcznych spotkań w bezpiecznej przestrzeni, w zaufanym gronie, te osoby przechodzą wspólnie przez proces radzenia sobie z traumą i wracają stopniowo do lepszego zdrowia psychicznego. Poprzez rozmowy, wzajemne słuchanie, dzielenie się doświadczeniem, w towarzystwie doświadczonych psychoterapeutów, udzielają sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego – wyjaśnia Katarzyna Bartosik.

Grupa wsparcia, powstająca w ramach Inicjatywy „Zranieni w Kościele” we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczną, „Pracownia Dialogu”, będzie formą pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z całej Polski, dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Spotkania grupy odbywać się będą w Pracowni Dialogu w Warszawie, przy ulicy Freta 20/24 A, w jedną, wybraną sobotę miesiąca, w godzinach 15-18. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wrześniu tego roku. Przystąpienie do Grupy Wsparcia poprzedzą indywidualne konsultacje, na które jeszcze można się zapisywać. Pozostało jeszcze parę wolnych miejsc na konsultacje sierpniowe oraz wrześniowe. Można się na nie umówić mailowo, pisząc na adres: [email protected], lub telefonicznie, pod numerem 800 280 900 (telefon czynny we wtorki w godzinach 19.00–22.00).

os, KAI, zranieni.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite