Nasze projekty

Francja: 11 biskupów, w tym kardynał, z zarzutami ws. przemocy seksualnej

Jedenastu francuskich biskupów, w tym jeden kardynał, zostało postawionych w stan oskarżenia przed sądami państwowymi lub kościelnymi w związku z przypadkami przemocy seksualnej. Poinformował o tym abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF).

fot. Solideo/Cathopic

Na konferencji prasowej hierarcha powiedział, że zarzuty dotyczą sześciu biskupów sprawujących obecnie swą posługę. Dwa następne przypadki związane są z biskupami seniorami, których sprawę bada francuski wymiar sprawiedliwości po zgłoszeniu przez Kościół i procedurze kanonicznej, a kolejny został zgłoszony do państwowej prokuratury po karze wymierzonej już przez Stolicę Apostolską.

Nie wchodząc w szczegóły poszczególnych spraw abp de Moulins-Beaufort podkreślił „różnorodność sytuacji, popełnionych czynów i zarzutów”.

Przewodniczący CEF ujawnił jedynie, że emerytowany arcybiskup Bordeaux kard. Jean-Pierre Ricard przyznał się do „nagannego” postępowania wobec 14-latki przed 35 laty [a więc gdy nie był jeszcze biskupem – KAI].

Reklama

Ostatni przypadek dotyczy bp. Michela Santier, ukaranego w 2021 roku przez Stolicę Apostolską za „nadużycia duchowe”, polegające na podglądactwie (voyeurisme) wobec dwóch dorosłych mężczyzn w latach 90. XX wieku [również on nie był wówczas jeszcze biskupem – KAI]. Przypomnijmy, że tę ostatnią sprawę ujawnił francuski tygodnik katolicki „Famille Chrétienne”, pisząc, że ks. Santier kazał rozbierać się spowiadanym przez siebie mężczyznom, którzy musieli zdejmować z siebie jedną część garderoby po każdym wyznanym grzechu. Milczenie o zastosowanych wobec niego kościelnych sankcjach wywołało oburzenie francuskich katolików.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę