Nasze projekty

Modlitwa za poległych w Powstaniu Warszawskim w kościele s. sakramentek

1 września o godz. 17.00 w kościele sakramentek pw. św. Kazimierza w Warszawie odbędzie się Msza św. za poległych pod gruzami klasztoru i kościoła w czasie Powstania Warszawskiego. 31 sierpnia mija 75 lat od ich śmierci.

benedyktynki-sakramentki.org

Dokładnie 75 lat temu pod gruzami kościoła św. Kazimierza w Warszawie zginęło 4 kapłanów, 37 sióstr, 12 sierot i ok. 1000 mieszkańców Warszawy. Co roku, w rocznicę ich śmierci w kościele św. Kazimierza odbywa się modlitwa w ich intencji.

Podczas Powstania Warszawskiego sakramentki okazały gotowość pomocy i wszelkich poświęceń dla powstańców i ludności cywilnej. Otwarto klauzurę, by przyjąć szpital powstańczy i mieszkańców Starówki szukających schronienia w piwnicach klasztornych i w krypcie pod kościołem. Mniszki zaopiekowały się ludnością i zorganizowały dożywianie. 31 sierpnia 1944 roku, na skutek bombardowania pod gruzami klasztoru i kościoła zginęło 36 mniszek. Historia sakramentek oraz ich dobrowolnego aktu, przez który oddały swoje życie Bogu w ofierze, stała się znana. Wiele o niej mówiono i pisano, wspomniał o niej także Jan Paweł II w katedrze warszawskiej 8 czerwca 1987 r.

Klasztor Benedyktynek Najświętszego Sakramentu w Warszawie to najstarsze w Polsce ognisko nieustającej, trwającej nieprzerwanie w dzień i w nocy adoracji, który od przeszło trzystu lat pełni swą misję w Kościele i Ojczyźnie.

Reklama

zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę