Nasze projekty

Modlimy się za kierowców, wspieramy misjonarzy. Przed nami Tydzień św. Krzysztofa

Czasami chwila nieuwagi, brak ostrożności, brawura prowadzą do wielu kolizji i poważnych wypadków na drogach. W czasie wakacji, kiedy sporo podróżujemy w sposób szczególny warto pamiętać w modlitwie o polskich kierowcach, do czego ma nas zachęcić również Tydzień św. Krzysztofa.

fot. Viktor Bystrov/ Unplash

W tym roku, od 18 do 25 lipca, po raz dwudziesty będziemy obchodzić Tydzień św. Krzysztofa, a więc czas szczególnej modlitwy za polskich kierowców i o bezpieczeństwo na drogach. „Hasłem przewodnim są słowa: „W drogę do Źródła Życia”. Ta myśl odnosi się przede wszystkim do Eucharystycznego Źródła, do którego sam Chrystus nas zaprasza, abyśmy z Nim zasiedli przy stole Wieczerzy Pańskiej i spożywali chleb Życia” – informuje bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji w komunikacie przed 22. Tygodniem św. Krzysztofa.

Pandemia mocno ograniczyła „dostęp do tego źródła” w zasadzie na całym świecie. „Wierzący w znacznym stopniu zostali odcięci od tego życiodajnego Źródła, które jest zarazem centrum życia wspólnot chrześcijańskich. W wielu zakątkach świata, gdzie pracują polscy misjonarze i misjonarki, ta sytuacja trwa dalej i jest wyzwaniem dla misjonarzy i trudnym doświadczeniem” – dodaje Mazur.

1 grosz za 1 kilometr. Doroczna inicjatywa wsparcia misjonarzy

Tygodniowi towarzyszy akcja „1 grosz za 1 kilometr”, czyli wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Reklama

Jak podkreśla w materiałach do polskich parafii ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, środki transportu są dla misjonarzy niezbędne w codziennej pracy. Każdy pojazd w ich rękach: samochód czy motocykl, rower czy łódź motorowa, ciągnik albo też i zwierzęta pociągowe, zdobyty dzięki akcji „1 grosz za 1 kilometr” jest bardzo ważny i cenny. W czasie pandemii jeszcze bardziej. Dzięki ambulansom od MIVA do misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali w Tanzanii, w Kenii, Burundi i Burkina Faso, Angoli i na Wybrzeżu Kości Słoniowej uratowane jest życie ludzi, a dzieci mogą bezpiecznie przyjść na świat.

Pandemia spowodowała, że pogłębiła się wyraźnie skala ubóstwa w wielu misyjnych regionach. Szczególnie dotknięci zostali najsłabsi, chorzy, starsi i niepełnosprawni. Z myślą o nich została na nowo podjęta przez MIVA inicjatywa – wózek dla niepełnosprawnych na misjach. Każdy taki wózek jest promieniem Bożego Miłosierdzia w życiu konkretnych osób, dotkniętych niepełnosprawnością, którzy żyją w krajach i miejscach, gdzie pracują polscy misjonarze.

Pandemia nie zatrzymała pomocy. Do misjonarzy trafiło ponad 100 pojazdów

Zdaniem ks. Kraśnickiego, pandemia nie zatrzymała polskiej pomocy realizowanej na rzecz misji, wręcz przeciwnie, obudziła wielką wrażliwość i solidarność z potrzebami braci i sióstr żyjących w najbardziej ubogich zakątkach świata. Misjonarze są wdzięczni za otrzymywaną pomoc.

Reklama

W 2020 r. w ramach akcji udało się kupić na rzecz misji 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem. Z pomocy MIVA Polska skorzystali zarówno misjonarze „fidei donum (księża diecezjalni), księża i bracia zakonni, siostry zakonne, polscy biskupi misyjni oraz misjonarze świeccy.

Szczegółowe informacje o przebiegu tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa zostaną zaprezentowane podczas konferencji prasowej online w środę 14 lipca o godz. 11.00. Jej organizatorami są Katolicka Agencja Informacyjna i MIVA Polska.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę