Nasze projekty

Modlitwa za kierowców z apelem o bezpieczną jazdę na Jasnej Górze

W intencji wszystkich kierowców na Jasnej Górze modlił się ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. "Z tego miejsca płynie przesłanie, aby troszczyć się o bezpieczne podróżowanie, aby być odpowiedzialnym kierowcą i mieć konkretne cechy, którymi wszyscy powinni się charakteryzować" - mówił.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

W ramach 24. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i Dnia Bezpiecznego Kierowcy modlitwa w intencji wszystkich użytkowników dróg i wspierających dzieło misyjne będzie także podczas Apelu Jasnogórskiego.

Z tego miejsca płynie przesłanie, aby troszczyć się o bezpieczne podróżowanie, aby być odpowiedzialnym kierowcą i mieć konkretne cechy, którymi wszyscy powinni się charakteryzować m.in. cierpliwość, pokorę, szacunek dla drugiego, umiejętność zdobywania nowych doświadczeń – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

ZOBACZ: Dekalog kierowcy. Wsiadając za kółko pamiętaj o tych zasadach

Reklama

Prezbiter ten modlił się w intencji wszystkich podróżujących po drogach: kierowców, motocyklistów, ale też pieszych i rowerzystów, których przybywa. Przez naszą modlitwę chcemy poruszać serca ludzi, żeby uważali na siebie, troszczyli się o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa drogowego, by nie tylko poprzez poświęcenie pojazdów i oznaczenie ich symbolami chrześcijańskimi, ale też podróżowanie z otwartym, mądrym sercem dawali wyraz chrześcijańskiej troski o innych – podkreślił ks. Kraśnicki.

W Ogólnopolskim Tygodniu św. Krzysztofa (23-3 VII) oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska szczególnie zachęca do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom. Dyrektor MIVA Polska wyraził wielką wdzięczność wszystkim wspierającym misjonarzy. „Kościół jest misyjny, więc warto wspierać właśnie takie dzieła” – zaznaczył dyrektor stowarzyszenia.

Reklama

SPRAWDŹ: Tydzień św. Krzysztofa: podaruj 1 grosz za 1 kilometr

W 2022 roku, dzięki zebranym ofiarom MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach świata: 41 samochodów, w tym 3 busy i 1 ambulans do misyjnego szpitala w Kamerunie; 42 motocykle, 1 quad, 1 łódź motorowa, 1 moto-furgon medyczny.

„Nasza praca jest łącznikiem między darczyńcami i misjonarzami, i to jest potrzebne”

Oprócz różnych środków transportu MIVA Polska w ramach specjalnych projektów realizuje zakup wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych. Ks. Kraśnicki zwrócił uwagę, że misjonarze opiekują się też osobami niepełnosprawnymi, troszczą się, by ich wierni nie byli skazani na zamknięcie w czterech ścianach. Dla wielu wózek jest szansą na większą samodzielność, możliwością wyjścia z osamotnienia. Tylko w Afryce wg. dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych.

Reklama

Pracuję na zapleczu MIVA Polska i widzę, że nasza praca jest łącznikiem między darczyńcami i misjonarzami, i to jest potrzebne. Nie może każdy działać osobno. Jest wspólnota, jedność, wspieranie się modlitwą, wymianą doświadczeń – powiedziała s. Kornelia Olechno ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej. S. Kornelia posługiwała w Senegalu, Togo i Beninie i z doświadczenia wie, że to „wsparcie jest na wagę złota”.

PRZECZYTAJ: Święty Krzysztof. Niosący Chrystusa

Pomagałam na wiejskich placówkach, w ośrodkach zdrowia, gdzie bardzo docenia się tę pomoc nie tylko dla misjonarzy, ale też dla tych wszystkich ludzi, bo bez środków transportu nie daliby rady. Doświadczyłam pomocy z MIVA Polska, kupowaliśmy wózki inwalidzkie, rowery dla katechistów i dla dzieci, które mają bardzo daleko do szkoły. Te pojazdy służą całej rodzinie, żeby mogli dojechać np. na rynek, czy dowieźć chorego do lekarza – opowiadała misjonarka. Zauważyła, że u nas staje się normalnością np. posiadanie samochodu, a w krajach afrykańskich jest to na wagę złota.

S. Kornelia dodała, że w listopadzie wyjeżdża do Togo, aby nieść pomoc najbiedniejszym i najzdolniejszym dzieciom. – Zobaczyłam, że te zdolne dzieci dzięki naszej pomocy mają jeszcze większą motywację i mogą pomóc pozostałym, dlatego warto nieść tę pomoc – zapewniała s. Olechno.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę