Nasze projekty

Za każdy 1 kilometr – 1 grosz na misje. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Pod hasłem „Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa” w dniach 19-26 lipca odbędzie się XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Organizacja MIVA Polska zaprasza kierowców, aby dziękując za swoją bezpieczną jazdę wsparli zbiórkę funduszy na środki transportów dla misjonarzy.

Ze względu na epidemię tegoroczne obchody będą mieć miejsce głównie w parafiach. 25 lipca, w dzień św. Krzysztofa na Jasnej Górze odbędzie się specjalna modlitwa za wszystkich kierowców i podróżujących misjonarzy na całym świecie.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podkreśla, że Tydzień św. Krzysztofa to zaproszenie dla kierowców do wdzięczności za szczęśliwie przejechane trasy. Jak co roku kierowcy mogą każdy przejechany kilometr zamienić na 1 grosz  wsparcia dla misjonarzy. Zebrane fundusze zostaną przekazane na zakup środków transportu na misjach. – To doskonała okazja do tego by podjąć temat bezpieczeństwa na drogach, uwrażliwiać kierowców na ten temat, a przy okazji zaprosić do pomocy na rzecz misjonarzy – powiedział duchowny.

Wśród środków transportu, które zostaną zakupione dla misjonarzy, będą nie tylko samochody, ale także motocykle, rowery, łodzie, silniki do łodzi, a nawet wózki inwalidzkie, ambulanse do szpitali, czy motocykle dla ośrodków zdrowia, dzięki którym lekarze będą mogli dotrzeć do chorych.

Reklama
Reklama

Dyrektor MIVA Polska przyznaje, że nieustannie spływają do niego prośby o pomoc. – Misjonarze informują nas, że właśnie w czasie pandemii zakupione pojazdy pełnią szczególnie ważną rolę, pomagają duchownym w dotarciu do chorych i udzieleniu im sakramentów. W tym roku mamy już 50 nowych próśb o zakup pojazdów i wciąż ich przybywa – wyjaśnia.

Tylko w zeszłym roku dzięki projektom MIVA Polska można było kupić ponad 300 pojazdów dla misjonarzy w 34 krajach świata. Większość funduszy pochodziła ze zbiórek parafialnych. – Ufamy, że również w tym roku będziemy mogli zaspokoić najbardziej palące potrzeby. Pojazdy są jednym z najważniejszych narzędzi na misjach, które zapewnia komunikację i kontakt z ludźmi. Misjonarz to człowiek, który ma wychodzić, udawać się w dalekie strony, by być obecnym wśród ludzi, pomagać im, dawać świadectwo wiary, głosić Ewangelię i nauczać – zauważa ks. Jerzy Kraśnicki.

Zwrócił także uwagę, na kwestię wypadków. W zeszłym roku na polskich drogach zginęło blisko 3 tysiące osób. – Zagrożenie jest duże. Praktycznie nie ma dnia, w którym nie zdarzają się wypadki. Dlatego przekazujemy też kierowcom obrazek św. Krzysztofa z „Dekalogiem kierowcy”, który jest przypomnieniem o tym jak być chrześcijaninem na drodze – powiedział.

Reklama
Reklama

Dekalog Kierowcy
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować
4. Szanuj pieszych
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny
7. Nie bądź brawurowy w prędkości
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo
9. Pomagaj potrzebującym na drodze
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

 

MIVA Polska powstała w Roku Jubileuszu 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Konferencja Episkopatu Polski na swoim 370. Posiedzeniu Plenarnym dnia 7 października 2015 roku powołała MIVA Polska jako kościelną publiczną osobę prawną i zatwierdziła statut MIVA.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę