Nasze projekty

Uczcić pamięć ofiar wypadków drogowych. Już w sobotę szczególne nabożeństwo

Spotkanie, które odbędzie się przy Krzyżu nad Zakopianką łączy ofiary wypadków drogowych i ich sprawców. Dlatego hasłem wydarzenia są słowa: „Przekażcie sobie znak pokoju!".

AUTOR ZDJĘĆ: PAWEŁ KOWALCZYK/MATERIAŁY PRASOWE

Idea spotkań ku pamięci ofiar wypadków drogowych na Zakopiance powstała w listopadzie ubiegłego roku w związku z obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który wypada zawsze w 3. niedzielę listopada.

Spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę 8 czerwca o godz. 19:00 przy Krzyżu nad Zakopianką w Krzeczowie łączy ofiary wypadków drogowych i ich sprawców. Trauma po wypadku dotyka nie tylko rodziny ofiar, ale także sprawców, którzy często w niezamierzony sposób znaleźli się w sytuacji krytycznej. Hasłem tego spotkania są słowa: „Przekażcie sobie znak pokoju!” – i na znak pokoju zostaną wypuszczone nad Zakopiankę trzy gołębie.

O 19:00 odbędzie się Msza św. w intencji ofiar i sprawców wypadków drogowych na Zakopiance. Następnie, o godz. 20:00 będzie nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo kierowców. A dla tych, co po spotkaniu szybko nie będą mogli zasnąć: kawa u Proboszcza :)

Reklama

Krzyż góruje nad Zakopianką od kilku lat

Krzyż w Krzeczowie postawiono jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły -św. Jana Pawła II. Pomysłodawcą budowy był ks. Antoni Płaczek, emerytowany proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzeczowie. Krzyż mierzy 27 metrów, z czego 24 górują nad ziemią. Uroczyście poświęcił go 7 czerwca 2022 r. abp Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, m. in. abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński.

Krzyż w Krzeczowie znajduje się w geograficznym środku Archidiecezji Krakowskiej i w połowie drogi pomiędzy krzyżem św. Jadwigi na Wawelu a krzyżem na Giewoncie, ale też góruje zarówno nad starą, jak i nad nową Zakopianką. Wznosi się na górze sięgającej blisko 650 m n.p.m. Postument jest oświetlony w nocy i doskonale widoczny dla kierowców i pasażerów poruszających się po Zakopiance, zarówno w stronę Krakowa jak i Zakopanego.

We wrześniu 2023 roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego nadał temu miejscu tytuł „Turystycznego Skarbu Małopolski”.

Reklama

Organizatorem spotkania przy „Krzyżu nad Zakopianką” w sobotę 8 czerwca 2024 roku jest ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Wojciecha BM w Krzeczowie. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Motocyklistów Kraków „Grupa Południe”.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę