Nasze projekty

Młodzi z całego świata świata zjechali do Kokotka

Z Ameryki, Afryki, całej Europy, a nawet Azji i Australii – młodzi ludzie ze wszystkich stron świata modlą się, bawią i po prostu żyją pełnią życia w Kokotku. Co mówią o Festiwalu Życia?

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia, materiały prasowe

Asia, zachęcona filmikami na Facebooku, przyjechała do Kokotka z Irlandii, żeby doświadczenie Festiwalu Życia przełożyć na budowanie powstałej niedawno małej wspólnoty młodych katolików pod Dublinem, której jest animatorką.

Inna Polka, która jest siostrą zakonną w Madrycie, przywiozła ze sobą drugą zakonnicę, Hiszpankę, by razem uczyć się pracy w Kościele z młodzieżą. Klerycy i młodzi księża z Afryki podpatrują, jak tworzyć atrakcyjne wydarzenia duszpasterskie dla młodych. A z polskiej parafii w Brukseli co roku na Festiwal Życia przyjeżdża grupa kilkudziesięciu osób i co roku powtarzają to samo: to najlepszy tydzień w życiu i nie wyobrażają sobie, by mogło ich tu zabraknąć. 

ZOBACZ>>> Nie masz pomysłu na wakacje? Wybierz się na festiwal! [MAPA WYDARZEŃ] 

Reklama

Skąd przyjechali młodzi na Festiwal Życia? Zobacz na Tiktoku:

@festiwal_zycia Festiwalowicze licznie przybywają do Kokotka! Posłuchajcie skąd przyjechali! #festiwalzycia#kokotek#festiwal#holidays#wakacje#polenamiotowe ♬ dźwięk oryginalny – Festiwal Życia w Kokotku

Jak przeżywają wiarę w krajach, gdzie na co dzień mieszkają, i dlaczego są gotowi przyjechać na Festiwal Życia dosłownie z drugiego końca świata, żeby spędzić ten jeden tydzień w Kokotku? 

Zgubili bagaże, nie stracili wiary. „To nadzieja dla nas i naszych dzieci” 

Rok temu Adriana ze swoją rodziną leciała 40 godzin z Australii do Kokotka, żeby pokazać swoim dzieciom żywą wiarę młodego Kościoła. Po wakacjach wróciła do Perth, namówiła znajomych i teraz ponownie są na Festiwalu Życia, ale już w 9-osobbowym składzie… gubiąc po drodze wszystkie walizki. 

Reklama

Widząc tylu młodych ludzi, rozmodlonych i pełnych życia, czujemy ogromną nadzieję, że Kościół żyje, a ta młodzież idzie w świat i niesie miłość, dobro, pokój, radość. Jest to też nadzieja dla naszych dzieci, że po tym, czego tu doświadczą, będą zawsze szły za Jezusem – przekonuje Gabriela Kania.

Niestety w Perth nie mamy takich możliwości, bo Kościół jest tam mało rozwinięty. Musimy przelecieć całą kulę ziemską, żeby spotkać tak fantastycznych ludzi na Festiwalu Życia – dodaje Szymon Dubert. 

Dalsza część artykułu poniżej.

Reklama

Gustav dotarł do Kokotka ze Szwecji wraz z kilkunastoma osobami z polonijnej wspólnoty religijnej z Malmö. Przyznaje, że wprawdzie organizują tam spotkania młodych katolików z różnych miast, ale w niczym nie dorównuje to tak wielkiemu wydarzeniu, jakim jest Festiwal Życia. W tym kraju katolicy to nieliczne jednostki, w szkole czy na studiach zawsze czujemy się osamotnieni. Przyjeżdżając tutaj otrzymujemy mocne świadectwo od innych ludzi i potem zabieramy te doświadczenia do Szwecji, a to bardzo buduje i umacnia naszą wiarę – opowiada. 

ZOBACZ TEŻ>>> Agata Rujner: modlitwa jest fundamentem 

Od kazachskich stepów aż po metropolie Ameryki 

Po raz pierwszy w Festiwalu Życia uczestniczy grupa kilku młodych osób z Kazachstanu. Chociaż nikt z nich nie mówi po polsku, bo korzenie mają niemieckie lub ukraińskie, to zachęceni przez polskiego misjonarza przybyli do Kokotka z tłumaczką, by przeżyć coś, czego w swojej ojczyźnie doświadczyć nie mogą. 

Zachwycające jest dla mnie to, jak dużo ludzi jest na Festiwalu Życia, trzy razy więcej niż w Oziornoje, najpopularniejszym miejscu pielgrzymkowym w Kazachstanie. Bardzo podobają mi się Msze Święte prowadzone w duchu młodzieży oraz to, jak trafiają do mnie treści konferencji – mówi Veronika. Będąc tutaj myślę też o tym, że chciałabym przyprowadzić na festiwal moich niewierzących przyjaciół, żeby pokazać im taki Kościół i taką wiarę – przyznaje. 

Dalsza część artykułu poniżej.

W Kokotku są też chłopaki z Ameryki. Adrian jest z Quebecu we francuskojęzycznej części Kanady, Alex przyjechał z Elmhurst na przedmieściach Chicago. Wakacyjny pobyt u swoich rodzin w Polsce postanowili połączyć z religijnym wydarzeniem. Okazuje się, że niezależnie od kontynentu, młodzi katolicy mają te same przemyślenia i pragnienia. 

Quebec jest bardzo laickim miejscem. W szkole nie możemy nosić żadnych religijnych symboli, a kościoły umierają. O katolickich spotkaniach dla młodzieży nawet nie słyszałem – ubolewa Adrian. Jestem absolutnie zaskoczony tym, jak profesjonalnie zorganizowany jest Festiwal Życia. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu z fantastycznym duszpasterzem z Wrocławia, który pomaga nam dobrze przeżyć ten czas – dodaje Alex. 

SPRAWDŹ>>> Wiara z TikToka w Kokotku? Młodzi świętują na Festiwalu Życia

Festiwal Życia trwa, najlepsze dopiero nadejdzie 

Środa jest lednickim dniem w Kokotku. To efekt tegorocznej współpracy między Festiwalem Życia a Ogólnopolskim Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000. Po porannej konferencji dominikanina o. Tomasza Nowaka, duszpasterza spotkań pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia, wieczorem festiwalowicze będą bawić się na koncercie Siewców Lednicy. 

Kolejne dni przyniosą najbardziej wyczekiwane przez wielu uczestników wydarzenia. W czwartek po południu odbędzie się ekstremalny i widowiskowy Bieg Festiwalowicza – kilka kilometrów przez wodę, błoto, piasek i las. W piątek muzyczny wieczór uwielbienia poprowadzą Marcin Zieliński i festiwalowy zespół 3 Dni 3 Noce (wstęp wolny!). Natomiast w sobotę konferencję wygłoszą Edyta i Łukasz Golcowie, a koncerty zagrają Mesajah i C-Bool. Festiwal Życia zakończy się uroczystą Mszą Świętą w niedzielę. 

Karnety weekendowe, bilety jednodniowe oraz wejściówki na wydarzenia wieczorne są do nabycia na terenie festiwalu oraz na stronie www.festiwalzycia.pl. Bieżące relacje z festiwalu można śledzić w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę