Nasze projekty

Minister edukacji: Pragnąłbym takiej Polski o jakiej myślał kard. Wyszyński

„Pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński” – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas Konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”, która odbywa się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Minister Edukacji i Nauki wygłosił wykład na temat nauczania społecznego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Fot: Twitter.com/@UKSW_Warszawa

Uczestników konferencji przywitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na priorytet rodziny w wychowaniu młodego pokolenia. Zaznaczył też, że podkreśleniu tego priorytetu służyło bardzo wiele działań kard. Stefana Wyszyńskiego , który w czasach indoktrynacji komunistycznej, w jakich przyszło mu żyć, walczył o to, by dzieci mogły być wychowywane przede wszystkim przez swoich rodziców.

Dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, wyraził radość z faktu, że do kanonu lektur uzupełniających wpisana została książka „Ojciec wolnych ludzi” Pawła Zuchniewicza, będąca beletryzowaną biografią kard. Wyszyńskiego i w przystępnej formie przekazująca też jego nauczanie. Jak podkreślił, książka ta jest bardzo potrzebna a napisana jest tak, że nie znudzi nikogo.

Minister poinformował również, że w ciągu 4 dni wydano już 15 mln. zł. w ramach programu „Poznaj Polskę” na wycieczki szkolne śladami kard. Wyszyńskiego. Zapewnił, że znajdą się kolejne środki na ten cel.

„Prymas był człowiekiem wielkiej modlitwy”

Odnosząc się do postaci Prymasa Tysiąclecia, min. Czarnek podkreślił, że był to przede wszystkim człowiek wielkiej modlitwy. Odznaczał się też ogromną pracowitością i systematycznością. Nieustannie się uczył. – Wiara i wiedza – temu podporządkował swój rytm życia – powiedział prelegent.

Zwrócił uwagę na niezwykłe wyczucie społeczne, budzące niekiedy niezrozumienie zarówno wśród jego współpracowników, jak i w Watykanie. Podkreślił, jak ważna była dla Prymasa jedność, zwłaszcza w gronie episkopatu. Zacytował też wypowiedź kard. Wyszyńskiego, który nawiązując do kard. Mercier oraz o. Korniłowicza podkreślał, by nie myśleć za bardzo o przeszłości i przyszłości – to teraźniejszość jest zadaniem.

Reklama

Prelegent przypomniał też inicjatywy duszpasterskie kard. Wyszyńskiego, jak Śluby Jasnogórskie, czy Wielka Nowenna, spotykające się z ogromnym odzewem społecznym i angażujące miliony ludzi. Cytował też pełne goryczy wypowiedzi przedstawicieli ówczesnego systemu władzy: „skąd w tych masach tyle ciemnoty, po latach intensywnej pracy nad zakorzenieniem światopoglądu naukowego?”

Jak podkreślił, podobne opinie o ludziach wierzących wypowiadane bywają i dziś.

Na zakończenie przypomniał wypowiedź kard. Wyszyńskiego skierowaną do młodych: „Jakiej chcecie Polski?” – pytał Prymas, podkreślając, że jest to pytanie, które każdy uczciwie w sumieniu powinien sobie zadać. Odpowiadając na nie minister powiedział, że sam pragnąłby takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę