Nasze projekty

Biskupi szkolą się. Pilotażowy program Papieskiej Komisji w Polsce

Biskupi z całej Polski wzięli udział w szkoleniu dotyczącym ochrony małoletnich, organizowanym w ramach pilotażowego programu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

fot. Archidiecezja Warszawska

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się szkolenie dla biskupów dotyczące ochrony małoletnich w Kościele. Spotkanie było częścią pilotażowego programu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, który ma na celu wypracowanie uniwersalnych standardów prewencji na całym świecie.

Kościół pracuje nad nowymi standardami ochrony małoletnich

W szkoleniu wzięło udział 28 biskupów z różnych diecezji, w tym metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita białostocki abp Józef Guzdek oraz bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie prowadzili specjaliści z zakresu prewencji, m.in. Ewa Kusz z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich oraz o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

Program Papieskiej Komisji zakłada opracowanie uniwersalnych wytycznych dotyczących ochrony małoletnich i bezradnych dorosłych. – Ten ogólny schemat, który zostaje zaproponowany każdemu Kościołowi w świecie, będzie przekładany potem na konkretne projekty krajowe – wyjaśnił abp Wojciech Polak.

Reklama

Najpierw jednak nowy dokument ma zostać poddany konsultacjom z wybranymi episkopatami, w tym z Konferencją Episkopatu Polski. – To pierwsze szkolenia dla biskupów w takiej formie grupowej, gdzie księża biskupi świadomie wybierają, żeby uczestniczyć w projekcie pilotażowym papieskiej komisji – podkreślił o. Adam Żak.

Biskupi analizują wyzwania i praktyczne rozwiązania

Podczas spotkań hierarchowie nie tylko zapoznają się z nowymi wytycznymi, ale również analizują doświadczenia Kościołów z innych krajów. – Księża biskupi szkolą się w jakim kierunku komisja zamierza pójść z mandatu papieskiego, ale chcą też przedstawić swój punkt widzenia i zrozumieć, jakie są wobec nich oczekiwania – tłumaczył o. Żak.

Zainteresowanie biskupów szkoleniami jest duże. – Po pierwszym szkoleniu większość uczestników poprosiła o następne, dodatkowe spotkanie, niezwiązane już z tymi uniwersalnymi wskazaniami – mówił o. Żak. Szczególną uwagę poświęcono m.in. profilom sprawców oraz kwestiom związanym z ewentualnym powrotem skazanych duchownych do posługi.

Reklama

Prymas Polski podkreślił, że kluczowe jest nie tylko reagowanie na przestępstwa, ale przede wszystkim tworzenie środowiska bezpiecznego. – Nie tyle chcemy podejmować samą kwestię interwencji, ile bardziej projektów prewencyjnych, które będą pomagały w skutecznym działaniu dla całego Kościoła – zaznaczył abp Polak.

Trzecie szkolenie odbędzie się w Gdańsku

To drugie szkolenie dla biskupów, które odbyło się w Polsce. Kolejne spotkanie zaplanowano na marzec w Gdańsku. Podobne inicjatywy mają odbywać się regularnie, aby dostosować działania Kościoła do globalnych standardów ochrony dzieci i młodzieży.

Program Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich jest jednym z kluczowych kroków w kierunku systemowego podejścia do problemu nadużyć. Jego celem jest nie tylko ochrona dzieci, ale również wypracowanie skutecznych mechanizmów zapobiegania nadużyciom w przyszłości.

Reklama

archwwa.pl, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja