Nasze projekty

Rewolucja w szkołach. Od września 2025 tylko jedna lekcja religii

"Zleciłam już prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi tę jedną godzinę" - powiedziała na antenie TVN24 Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej.

fot. Adrian Grycuk/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl/commons.wikimedia.org/freepik.com

W programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 gościem była dziś minister edukacji Barbara Nowacka. Podczas rozmowy minister edukacji została zapytania między innymi o lekcje religii w szkole i redukcję godzin lekcyjnych z tego przedmiotu.

Minister edukacji wprowadza zmiany ws. lekcji religii

Barbara Nowacka podkreśliła, że w ministerstwie ruszyły już prace nad redukcją liczby godzin z tego przedmiotu. Jak zaznaczyła, od września 2025 roku zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie. W szkołach od tego momentu będzie odbywać się jedna godzina lekcji religii w tygodniu. Rozpoczęliśmy prace w ministerstwie nad redukcją godzin religii do jednej godziny tygodniowo. Tak jak się zobowiązałam, tak te prace ruszą – powiedziała na antenie TVN24.

Podczas rozmowy minister edukacji odniosła się również do sprzeciwu ze strony koalicjantów, w tym wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Były prośby, żebyśmy poczekali z działaniami na spokojniejszy moment. Ten spokojniejszy moment nastąpił – powiedziała.

Reklama

ZOBACZ>>> „Nie ma mowy o likwidacji religii w szkole”. Stanowcza wypowiedź wicepremiera

Jak podkreśliła proces zmiany nie jest łatwy i wymaga wielu spotkań. To skomplikowany proces, wymaga spotkań ze wszystkimi Kościołami, rozmów, przygotowania szkół, bo to trochę zmieni organizację lekcji. Zleciłam już prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi tę jedną godzinę – powiedziała w rozmowie dla TVN24.

Minister edukacji dodała, że słyszy głosy rodziców, ale uważa, że jedna godzina lekcji religii jest wystarczająca. Jedna godzina religii jest tym, co szkoła może dawać, natomiast jeżeli ktoś ma większe potrzeby, to naprawdę Kościoły mają przez tysiąc lat wyrobione możliwości integrowania, mają zasoby, mają potencjał – powiedziała.

Reklama

Zauważyła również, że w Europie Kościół Rzymskokatolicki jest podwaliną i religia chrześcijańska jest podwaliną pod naszą kulturę”. Nie zrozumiemy literatury, historii bez zrozumienia roli Kościoła, która jest historycznie bardzo istotna – mówiła w rozmowie z TVN24.

Barbara Nowacka zapowiedziała, że wkrótce pojawi się także rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. To umożliwi organizację lekcji religii w grupach międzyklasowych.

Odbyły się pierwsze spotkania ze stroną kościelną

Warto przypomnieć, że w najnowszym wywiadzie udzielonym dla KAI  bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podkreślił, że „dotychczas odbyły się dwa spotkania strony kościelnej ze stroną ministerialną”. Podczas drugiego spotkania rozmawiano o ministerialnym projekcie zmieniającym „rozporządzenie o organizacji lekcji religii w zakresie łączenia klas”.

Reklama

Bp Wojciech Osial dodał również, że jako strona kościelna wnioskowali o „wydłużenie czasu na przygotowanie uzgodnionych zmian, które – aby nie spowodowały chaosu – winny wejść w życie najwcześniej od 1 września 2025 roku”.

WIĘCEJ>>> Bp Osial: rodzice mają prawo do uczęszczania ich dzieci na lekcje religii

tvn24.pl, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę