Matka Boża znów będzie w Lipach. Dziś rozpoczyna się dwudniowy Odpust Lipski

Kolejny raz w tradycyjnej trzykilometrowej procesji, cudowna figurka Matki Bożej Lipskiej "powędruje" z Kościoła Farnego do miejsca objawień w Lipach, k. Lubawy. W ten sposób co roku w pierwszy dzień lipca inaugurowany jest dwudniowy Odpust Lipski, który gromadzi tysiące wiernych. W tym roku obchodzona jest 53. rocznica koronacji figury Matki Bożej.

fot. sanktuarium.faralubawa.pl

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Lipskiej odbywają się corocznie 1-2 lipca, w rocznicę koronacji cudownej figurki. Rozpoczynają się one Nieszporami o Najświętszej Maryi Pannie w kościele farnym w Lubawie, po których wyrusza trzykilometrowa procesja z figurą Lipskiej Pani do Lip, na ołtarzu polowym celebrowana jest suma odpustowa. Figura pozostaje w Lipach do nieszporów następnego dnia, po których wraca do Lubawy w uroczystej procesji.

Plan tegorocznych uroczystości:

1 lipca 2022r. (piątek)

 • 15.00 – Uroczyste Nieszpory o NMP z SUMĄ ODPUSTOWĄ W INTENCJI RODZIN DIECEZJI TORUŃSKIEJ ORAZ BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM RODZIN pod przewodnictwem J.E. księdza Biskupa Wiesława Śmigla w Lipach.
 • 19.00 – Msza św. z udziałem rolników i ich rodzin
 • 20.30 – czuwanie modlitewne rodzin. Koncert, katecheza, modlitwa, świadectwo.
 • 22.30 – Droga Krzyżowa ze świecami
 • 24.00 – Msza św. o NMP ,, O północy’’, męski różaniec, Czuwanie przy figurze Matki Bożej.

2 lipca 2022r. (sobota)

Reklama
 • 6.30 – Godzinki ku czci NMP.
 • 07.00 – Msza św. poranna
 • 09.00 – Liturgia pokutna
 • 10.30 – SUMA ODPUSTOWA Z BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM RODZIN pod przewodnictwem  J.E. bp. Józefa Szamockiego
 • 15.00 – Msza św. z udziałem kierowców i ich  rodzin z poświęceniem pojazdów
 • 16.30 – Nieszpory o NMP z uroczystym błogosławieństwem figurą Matki Bożej
 • 18.00 – Msza św. w Farze

3 lipca 2022r. (niedziela)

 • 10.00 – Msza św. z udziałem chorych i ich rodzin  w farze

Sanktuarium Maryjne w Lubawie to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątów z XIV wieku, aczkolwiek lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu, już w czasie działalności Christiana. To on – wedle legendy – miał zdecydować, że ukazująca się na drzewie w Lipach figurka Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona w uroczystej procesji do miejsca objawienia.

Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1216 i utworzeniu administracji kościelnej, Lubawa stała się siedzibą biskupów chełmińskich (aczkolwiek katedra znajdowała się w Chełmży, zaś stolica diecezji w Chełmnie) i pozostawała nią aż do XVIII wieku. W 1466 została włączona do Polski. Mieszkańcami zamku byli m. in. biskup i poeta Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, przyszli arcybiskupi krakowscy i prymasi. Do klasztoru franciszkanów w Lubawie został sprowadzony – w niewyjaśniony dotąd sposób – jedyny polski egzemplarz Biblii Gutenberga, pierwszej drukowanej książki, który teraz znajduje się w muzeum diecezjalnym w Pelplinie. Latem 1539 roku na zamku biskupim doszło do spotkania Mikołaja Kopernika i Joachima Retyka, podczas którego biskup Tiedeman Giese i genialny niemiecki matematyk przekonali Kopernika do ogłoszenia teorii heliocentrycznej.

Reklama

W dorocznym odpuście Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 1 i 2 lipca uczestniczą mieszkańcy Lubawy, Ziemi Lubawskiej oraz pielgrzymi, którzy – głównie pieszo – przybywają z ponad 50 miast i miejscowości.

Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego, gdyż Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny to – jak mówi Ewangelia Łukasza – nie tylko spotkanie Maryi i św. Elżbiety, ale również spotkanie Jezusa i św. Jana Chrzciciela, w łonach swoich matek.

pa, sanktuarium.faralubawa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę