Łączniczka z Powstania Warszawskiego Zofia Czekalska kończy 98 lat!

Dzisiaj niezwykłe urodziny! 98 lat kończy Zofia Czekalska, ps. „Sosenka”, łączniczka z Powstania Warszawskiego. Życzymy wszystkiego co najlepsze!

Facebook.com/BohaterOn

Zofia Czekalska w czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką batalionu „Chrobry II”. Kiedy wybuchły walki w stolicy, miała 21 lat.  Pierwsze strzały widziałam przy Placu Grzybowskim. I okazuje się, że tam była jakaś tajna fabryka broni czy coś takiego. Chłopcy lecą z chorągiewkami, szaleją. Ludzie się chowają. Ja jakoś tak bardzo byłam jakaś taka zrozpaczona, bym powiedziała. Boże, po co to, dlaczego? Nie lubiłam walk, nie lubiłam wojen – jak nasze chłopaki latali, bo będzie wojna, dostaną broń. I jakoś dziwnie do tego podchodziłam, ze spokojem, trochę przerażona – wspominała po latach.

W czasie powstania jej batalion walczył w zachodniej części Śródmieścia-Północnego pomiędzy ul. Towarową od zachodu Al. Jerozolimskimi od południa, ul. Sosnową od wschodu i ul. Łucką i Ceglaną od północy. Ona sama spędziła ten czas głównie na ulicy Siennej. Stamtąd nosiła meldunki i była sanitariuszką.

Reklama
Reklama

Ta ulga, że mogę wyjść, że nie muszę być w piwnicy… Jedni ludzie od razu okazywali przedsiębiorczość – wiedzieli, gdzie co zdobyć. (…)Ja tylko myślałam o jednym: jak zdobyć jedzenie. Nie dla siebie, tylko dla innych. I tak samo było w obozie – mówiła wspominając koniec Powstania Warszawskiego.

Po powstaniu Zofia Czekalska trafiła do obozu pracy w Niemczech. Przeżyła w nim do wyzwolenia w 1945 roku i wróciła do Polski.

Wzięła ślub ze swoim kolegą, z którym walczyła w Powstaniu. Do dzisiaj mieszka w Warszawie.

Reklama
Reklama

Jubliatce życzymy wszystkiego co najlepsze. 200 lat!

ag/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę