Nasze projekty

Ks. Galus nadal odprawia msze i nie wymienia imienia papieża. „To forma schizmy”

Suspendowany ksiądz Daniel Galus nadal odprawia msze święte, a w czasie liturgii nie wymienia imienia obecnego papieża i biskupa miejsca. "Takie postępowanie to w pewnym sensie forma schizmy" - ocenia częstochowska kuria.

fot. Januarybratek/Wikipedia CC BY-SA 4.0

Przypomnijmy, że ks. Galus z tzw. pustelni w miejscowości Czatachowa został ukarany suspensą, czyli zakazem wypełniania funkcji kapłańskich. W praktyce oznacza to, że duchowny nie może sprawować sakramentów, głosić Słowa Bożego i używać stroju duchownego.

ZOBACZ: Ks. Galus został suspendowany. Nie może sprawować sakramentów i używać stroju duchownego

„Kara suspensy nie oznacza wydalenia ze stanu duchownego, ale zawieszenie w pełnieniu czynności kapłańskich. Zgodnie z zamysłem prawa kanonicznego ma ona skłonić ukaranego do poprawy” – informowała w komunikacie archidiecezja częstochowska.

Reklama

Ponadto skupiona wokół ks. Galusa Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa ma zakaz używania wobec siebie określenia „katolicka”.

W komunikacie poinformowano również, że kościół Ducha Świętego (kościół filialny parafii w Żarkach) oraz cały teren tzw. pustelni został wyłączony z użytku liturgicznego.

Suspendowany kapłan nadal odprawia msze święte

Mimo nałożonych kar pustelnia w miejscowości Czatachowa nadal działa, a ks. Galus codziennie odprawia msze święte w kościele Zesłania Ducha Świętego. Kapłan nie wymienia jednak imienia arcybiskupa częstochowskiego abp. Wacława Depo ani imienia papieża Franciszka – wymienia natomiast papieża seniora Benedykta XVI.

Reklama

Wymienianie imienia papieża czy biskupa nie jest formą grzeczności czy uprzejmości, ale deklaracją łączności. Zatem mamy tu jasną deklarację, że ks. Galus i dwaj inni przebywający w tzw. pustelni księża zrywają łączność zarówno ze Stolicą Apostolską, z papieżem, jak i z biskupem miejsca – bo nie wymieniają jego imienia, co jest formą deklaracji schizmy – wyjaśnił ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik częstochowskiej kurii, w rozmowie z PAP.

kh, PAP/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę