Ks. Galus został suspendowany. Nie może sprawować sakramentów i używać stroju duchownego

"Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy" - poinformowała w komunikacie archidiecezja częstochowska. To oznacza, że kapłan nie może sprawować sakramentów, głosić Słowa Bożego i używać stroju duchownego.

fot. Januarybratek/Wikipedia CC BY-SA 4.0

„W dniu 29 marca 2022 roku, działając na podstawie norm prawa kanonicznego oraz otrzymanych w tej sprawie wytycznych Kongregacji ds. Duchowieństwa, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, podjął następujące decyzje:

Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy obejmująca zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami (a zatem sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego), a także zakaz używania stroju duchownego. Otrzymał również polecenie przeniesienia się do wskazanego mu domu dla kapłanów” – poinformowała w komunikacie archidiecezja częstochowska.

W komunikacie przekazano także, że kościół Ducha Świętego wraz z kaplicą św. Antoniego oraz cały teren tzw. Pustelni został wyłączony do odwołania z użytku liturgicznego, a na terenie parafii miejscowej bezterminowo zawieszono możliwość sprawowania liturgii poza miejscem świętym.

Reklama
Reklama

„Została zmieniona zwyczajowo używana nazwa obiektów tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. W związku z zatraceniem pierwotnego charakteru miejsca od tej pory otrzymują one nazwę zgodną z obecnym statusem prawnym, czyli: kościół filialny pw. Ducha Świętego w Czatachowej” – poinformowała archidiecezja.

Co ze wspólnotą ks. Galusa? Zakaz używania określenia „katolicka”

„Wspólnota «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»”, a tym samym także dzieła i przedsięwzięcia z nią związane, otrzymały zakaz używania określenia „katolicka” – czytamy.

Wierni ze wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa zostają otoczeni opieką duchową kapłanów oraz otrzymują możliwość duchowego rozwoju we wspólnocie katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Reklama
Reklama

Podjęte decyzje wynikają z braku zmiany postawy ks. Galusa i jego nieposłuszeństwa

Jak poinformowano, decyzje wynikają z braku zmiany postawy ks. Galusa oraz „trwania w postawie nieposłuszeństwa mimo napomnień”.

„Należy wyraźnie zaznaczyć, iż powodem nałożenia kary i podjęcia pozostałych decyzji nie są poglądy i wypowiedzi ks. Galusa na temat pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz państwowych i kościelnych zasad bezpieczeństwa, ale wspomniane nieposłuszeństwo wobec decyzji swego biskupa i Stolicy Apostolskiej, fałszywe oskarżenia pod adresem swych przełożonych oraz wzbudzanie wśród wiernych niechęci wobec nich, a także prowadzenie działalności bez wiedzy i zgody swego biskupa, a tym samym wynikające z tych sytuacji wielkie zgorszenie wiernych” – przypomina archidiecezja częstochowska.

Kara suspensy oznacza także, że Eucharystia i inne sakramenty sprawowane przez ks. Galusa są niegodziwe, a sakrament pokuty nieważny.

Reklama

Suspensa nie oznacza wydalenia ze stanu duchownego

Kara suspensy nie oznacza wydalenia ze stanu duchownego, ale zawieszenie w pełnieniu czynności kapłańskich. Zgodnie z zamysłem prawa kanonicznego ma ona skłonić ukaranego do poprawy.

„Wierni uczestniczący w liturgii i korzystający z sakramentów sprawowanych przez ukaranego kapłana zaciągają ciężką winę moralną z tytułu udziału w tym, co stanowi rozłam jedności Kościoła i nieposłuszeństwo wobec władzy kościelnej” – informuje archidiecezja.

kh, archiczest.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę