Nasze projekty

Krakowska młodzież szyje maseczki z koszulek ŚDM

Nowe życie koszulkom ze Światowych Dni Młodzieży dadzą młodzi z archidiecezji krakowskiej. Wykorzystają nieużywane t-shirty do zrobienia maseczek ochronnych.

Duszpasterstwo Młodzieży wraz z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło akcję szycia maseczek ochronnych. Młodzi przygotują maseczki dla siebie i swoich bliskich oraz dla osób, które nie mają możliwości o takie maseczki się postarać. Do szycia postanowili wykorzystać nieużywane koszulki ze Światowych Dni Młodzieży. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, dzięki temu pomysłowi ŚDM znów pojawi się na ustach młodych ludzi, ale w nowej formie. To kolejna – obok postu i modlitwy – inicjatywa Duszpasterstwa Młodzieży odbywająca się pod hasłem #mimoDrzwiZamknietych, towarzyszącym wspólnym działaniom młodych w czasie epidemii.

Jak mówi ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, szycie maseczek jest wyrazem miłosierdzia, dlatego stworzono młodym warunki, w których będą mogli swoimi rękami nieść pomoc. – Ta pomoc to nie wielkie słowa ani prosty przelew, ale praca. To konkretny człowiek, stojący za uszytą maseczką, czyni ją szlachetną. To buduje relacje młodych między sobą i z Bogiem, który jest źródłem inspiracji do Dobra – wyjaśnia ks. Hosaja, dodając, że właśnie na tym zależało Janowi Pawłowi II, pomysłodawcy ŚDM.

Na infografice dołączonej do akcji młodzi wyjaśniają, dlaczego ważne jest noszenie maseczek i na prostych rysunkach pokazują kolejne kroki szycia. Podają też informację, że z jednej koszulki da się zrobić 5-6 maseczek. Punkty odbioru materiałów zlokalizowano w 10 miejscach diecezji, m.in. w Trzebini, Nowym Targu i Szaflarach, więc w pomoc mogą się zaangażować nie tylko mieszkańcy Krakowa i dzięki temu maseczki dotrą do większej liczby potrzebujących. Organizatorzy szacują, że z koszulek, które czekają na odbiór w punktach, może powstać łącznie 20 tysięcy maseczek.

Reklama
Reklama

Drodzy Młodzi! Nasz czas #mimoDrzwiZamknietych 🚪się przedłuża i ma teraz nowe oblicze – mamy obowiązek noszenia…

Posted by Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej on Saturday, April 18, 2020

Reklama
Reklama

Dopóki wystarczy zapasów materiału, do akcji szycia mogą zgłosić się wszyscy chętni. Służy do tego specjalny formularz. W odpowiedzi na zgłoszenie pomocy można otrzymać informację o najbliższym punkcie, w którym można odebrać koszulki, gumki i instrukcje szycia oraz o dostępności tych materiałów. Dodatkowo młodzi przygotowali filmik z instruktażem, na którym pokazują jak samodzielnie uszyć maseczkę.

– Bez wahania powiedziałem „Tak!” dla szycia maseczek – mówi Dominik Bartosi, jeden z zaangażowanych w akcję szycia maseczek. Jak mówi sam pracuje w drogerii, dlatego zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważne jest dbanie o ochronę osobistą w obecnej sytuacji, zwłaszcza w kontakcie z drugą osobą. – Szyjąc od podstaw maseczkę, wiemy, że świadomie zadbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich – dodaje.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Sebastian Kowalczyk zauważył, że młodzi, siedząc w domach, potrzebują sprawdzić się w konkretnym działaniu, zwłaszcza dla innych osób, z którymi teraz nie mogą się spotkać. – Ponieważ Światowe Dni Młodzieży są spotkaniem wyjątkowym, ufamy, że te koszulki, które dostają teraz nowe, wymuszone chwilą zastosowanie, pomogą w budowaniu jedności i wspólnoty, do czego wciąż dążymy mimo drzwi zamkniętych – wyjaśnia ks. Kowalczyk.

Reklama

materiały prasowe Duszpasterstwa, os

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę