Krakowska młodzież szyje maseczki z koszulek ŚDM
Nowe życie koszulkom ze Światowych Dni Młodzieży dadzą młodzi z archidiecezji krakowskiej. Wykorzystają nieużywane t-shirty do zrobienia maseczek ochronnych.
Polub nas na Facebooku!
Duszpasterstwo Młodzieży wraz z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło akcję szycia maseczek ochronnych. Młodzi przygotują maseczki dla siebie i swoich bliskich oraz dla osób, które nie mają możliwości o takie maseczki się postarać. Do szycia postanowili wykorzystać nieużywane koszulki ze Światowych Dni Młodzieży. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, dzięki temu pomysłowi ŚDM znów pojawi się na ustach młodych ludzi, ale w nowej formie. To kolejna – obok postu i modlitwy – inicjatywa Duszpasterstwa Młodzieży odbywająca się pod hasłem #mimoDrzwiZamknietych, towarzyszącym wspólnym działaniom młodych w czasie epidemii.
Jak mówi ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, szycie maseczek jest wyrazem miłosierdzia, dlatego stworzono młodym warunki, w których będą mogli swoimi rękami nieść pomoc. – Ta pomoc to nie wielkie słowa ani prosty przelew, ale praca. To konkretny człowiek, stojący za uszytą maseczką, czyni ją szlachetną. To buduje relacje młodych między sobą i z Bogiem, który jest źródłem inspiracji do Dobra – wyjaśnia ks. Hosaja, dodając, że właśnie na tym zależało Janowi Pawłowi II, pomysłodawcy ŚDM.
Na infografice dołączonej do akcji młodzi wyjaśniają, dlaczego ważne jest noszenie maseczek i na prostych rysunkach pokazują kolejne kroki szycia. Podają też informację, że z jednej koszulki da się zrobić 5-6 maseczek. Punkty odbioru materiałów zlokalizowano w 10 miejscach diecezji, m.in. w Trzebini, Nowym Targu i Szaflarach, więc w pomoc mogą się zaangażować nie tylko mieszkańcy Krakowa i dzięki temu maseczki dotrą do większej liczby potrzebujących. Organizatorzy szacują, że z koszulek, które czekają na odbiór w punktach, może powstać łącznie 20 tysięcy maseczek.
Dopóki wystarczy zapasów materiału, do akcji szycia mogą zgłosić się wszyscy chętni. Służy do tego specjalny formularz. W odpowiedzi na zgłoszenie pomocy można otrzymać informację o najbliższym punkcie, w którym można odebrać koszulki, gumki i instrukcje szycia oraz o dostępności tych materiałów. Dodatkowo młodzi przygotowali filmik z instruktażem, na którym pokazują jak samodzielnie uszyć maseczkę.
– Bez wahania powiedziałem „Tak!” dla szycia maseczek – mówi Dominik Bartosi, jeden z zaangażowanych w akcję szycia maseczek. Jak mówi sam pracuje w drogerii, dlatego zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważne jest dbanie o ochronę osobistą w obecnej sytuacji, zwłaszcza w kontakcie z drugą osobą. – Szyjąc od podstaw maseczkę, wiemy, że świadomie zadbamy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich – dodaje.
Diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Sebastian Kowalczyk zauważył, że młodzi, siedząc w domach, potrzebują sprawdzić się w konkretnym działaniu, zwłaszcza dla innych osób, z którymi teraz nie mogą się spotkać. – Ponieważ Światowe Dni Młodzieży są spotkaniem wyjątkowym, ufamy, że te koszulki, które dostają teraz nowe, wymuszone chwilą zastosowanie, pomogą w budowaniu jedności i wspólnoty, do czego wciąż dążymy mimo drzwi zamkniętych – wyjaśnia ks. Kowalczyk.
materiały prasowe Duszpasterstwa, os