Nasze projekty

Kraków ma 13 nowych diakonów! Abp Jędraszewski przypomniał im z czym wiąże się ta posługa

13 nowych diakonów wyświęcił dziś w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski w homilii zwrócił uwagę, że święcenia diakonatu są związane z posługą siania, czyli głoszeniem Ewangelii, służbą ubogim i ofiarowaniem życia Kościołowi.

fot. Archidiecezja Krakowska/Twitter

Abp Jędraszewski przywołał świadectwo kard. Roberta Saraha, który zapytany o powód, dla którego odwiedza różne kraje europejskie przypominając jego mieszkańcom o chrześcijańskich korzeniach naszej kultury i historii, odpowiada, że w ten sposób spłaca dług wobec misjonarzy, którzy ewangelizowali Afrykę. Tę swoją misję kardynał nazywa „sianiem ziarna Ewangelii”.

Metropolita krakowski zauważył, że święcenia diakonatu w Kościele związane są w posługą siania. Najpierw siania prawdy Ewangelii. Po drugie siania dobroci serca – okazywania wsparcia wobec potrzebujących. Trzeci wymiar siania ma charakter bardzo osobisty – to oddawanie swojego życia, które w diakonacie przyjmuje kształt życia w celibacie i posłuszeństwie przełożonym. Metropolita krakowski zaznaczył, że wszystkie przykłady takiego „siania” znajdują się w Chrystusie.

Patrzymy na Chrystusa – pierwszego siewcę Słowa, dobroci i życia. I rozumiemy, że nie ma dla nas innej drogi niż ta, którą Chrystus sam wyznaczył i określił swoim postępowaniem i nauczaniem – zachęcał abp Jędraszewski. Zaznaczył, że podążanie za Jezusem wymaga szczególnej pokory.

Zwracając się do kandydatów do diakonatu podkreślił, że to od Kościoła otrzymali prawdę Ewangelii, którą mają głosić całemu światu. Zwrócił uwagę, że pierwszym darem i bogactwem Kościoła są ubodzy i potrzebujący, którym diakoni w imieniu Kościoła będą przekazywać dobra materialne. Zachęcił, aby z wielką pokorą ofiarowywali Kościołowi życie, które otrzymali od Pana Boga i rodziców. Trzeba mieć świadomość, ile się otrzymało, bo to jest początek szczególnych relacji wierności między nami a Bogiem – mówił metropolita krakowski.

Podkreślił, że fundamentem wierności Słowu, służby ubogim i dawania swego życia Chrystusowi i innym jest miłość w trzech wymiarach – miłość Boga do ludzi objawiona w Jezusie; miłość Chrystusa do każdego człowieka oraz odpowiedź miłości człowieka do Boga.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę