Nasze projekty

Kraków: Ewa Kopacz rozmawiała z kard. Dziwiszem o ŚDM 2016

Premier Ewa Kopacz spotkała się we wtorek z kard. Stanisławem Dziwiszem w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Rozmowa dotyczyła organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w stolicy Małopolski. Ewa Kopacz przebywa w Krakowie w związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu.

Szefowej rządu towarzyszyli szef Kancelarii Premiera RP Jacek Cichocki oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller. Obydwaj są jednocześnie członkami zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

 

"Spotkanie było ważnym elementem w pracach przygotowawczych dla Komitetu Organizacyjnego, a współpraca z władzami państwowymi jest konieczna i nieodzowna ze względu na wagę wydarzenia o charakterze światowym" – napisał w komunikacie po spotkaniu rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ks. dr hab. Robert Nęcek.

Reklama
Reklama

 

Kard. Dziwisz poinformował szefową rządu o aktualnym stanie przygotowań do ŚDM. Ks. Nęcek określił współpracę na poziomie województwa i samorządu Krakowa i Wieliczki jako wzorcową. "W ramach prac logistycznych Wojewoda Małopolski i Marszałek Województwa rozumieją istotę powagi przyszłorocznych wydarzeń w Polsce" – zapewnił rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

 

Reklama
Reklama

"Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku cieszą się wielkim zainteresowaniem w świecie. Zarazem są doskonałą formą inwestowania w przyszłość naszej młodzieży" – dodał w komunikacie ks. dr hab. Robert Nęcek.

 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 26-31 lipca pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Reklama

 

Na ŚDM spodziewany jest udział pielgrzymów z 200 krajów – od 500 do 700 tys. w pierwszych dniach, a nawet do 2,5 mln podczas kulminacyjnych wydarzeń z udziałem papieża Franciszka. Poza młodymi ludźmi z Polski, spodziewane jest 120 tys. pielgrzymów z Włoch, 60 tys. z Francji, 40 tys. z Hiszpanii i Portugalii, 35 tys. z Ameryki Północnej, 25 tys. z Niemiec.

 

Najważniejsze wydarzenia ŚDM odbędą się na krakowskich Błoniach: otwarcie Dni, powitanie papieża i Droga Krzyżowa oraz w Campusie Misericordiae tworzonym w Brzegach k. Wieliczki: czuwanie modlitewne i msza św. kończąca spotkanie z papieżem. Zwieńczeniem czuwania modlitewnego będzie koncert ewangelizacyjny.

 

Pielgrzymi mają być zakwaterowani w czterech strefach. W Krakowie zostanie ulokowanych ok. 300-400 tys. osób, a kolejne 100-150 tys. w archidiecezji krakowskiej. Od 30 do 100 tys. młodych ludzi będzie mieszkać w diecezji tarnowskiej, a 50-100 tys. w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Będą to noclegi w domach prywatnych, w ponad 300 szkołach publicznych (w tym 190 na terenie Krakowa) oraz w miasteczkach namiotowych.

 

Centrum Medialne ŚDM tworzone jest przez zespół kościelno-rządowy z udziałem PAP, KAI, TVP i Polskiego Radia. Dziennikarze będą mogli ubiegać się o akredytacje na ŚDM i inne wydarzenia papieskiej wizyty w Polsce poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie www.pope2016.com od 1 lutego 2016.

 

Za organizację wszystkich ŚDM odpowiada z ramienia Stolicy Apostolskiej Papieska Rada ds. Świeckich, a szczególnie jej Sekcja Młodych.

 

Papieska Rada prowadzi cykliczne spotkania z komitetem krajowym ŚDM, zapoznaje się z postępem przygotowań do wydarzenia, a o konkretnych ustaleniach informuje Ojca Świętego. Tak jest także w przypadku ŚDM w Krakowie. Krakowskiemu Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, koordynatorem generalnym jest bp Damian Muskus, a sekretarzem generalnym ks. Grzegorz Suchodolski.


lk, wpolityce.pl, PAP / Kraków

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę