Nasze projekty

Komunia święta na rękę. Fakty i mity

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Komunia św. na rękę jest właściwym sposobem przyjmowania Pana Jezusa. Ks. dr Jan Konarski wyjaśnia wymowę teologiczną oraz względy praktyczne w czasie epidemii koronawirusa tego sposobu przyjmowania Komunii św. w Kościele.

Komunia św. przyjmowana na rękę nie jest w Kościele nowością

Sposób przyjmowania Komunii św. na rękę był powszechny w Kościele przez pierwsze tysiąc lat. Opowiadają o tym różne teksty starożytne, a zwłaszcza słynne teksty św. Jana Chryzostoma. Tłumaczą one, że należy z wielkim szacunkiem przyjąć Komunię świętą na swoją dłoń, a potem nawet dotknąć postacią eucharystyczną swoich oczu, żeby wyrazić przez to pragnienie zewangelizowania naszego spojrzenia i dopiero potem przyjąć Komunię Świętą do ust. 

Kiedy już w drugim tysiącleciu upowszechnił się zwyczaj przyjmowania Komunii Św. do ust, w czasie epidemii przewidywano zupełnie wyjątkowe sposoby udzielania Komunii świętej. Przykładem jest św. Karol Boromeusz, który opisywał, jak należało zanieść Komunię świętą podczas epidemii osobie chorej. To przypomina, że w historii Kościoła wiele razy dopuszczano te formy, które były jak najbardziej uprawnione.

Reklama

Dlaczego przyjmować Komunię św. na rękę?

W czasie epidemii przyjmowanie Komunii świętej do ust może być po prostu niebezpieczne. I to wcale nie dla osoby, która przyjmuje Ją w taki sposób, ale także dla innych. Jest wielu ludzi, którzy myślą, że są zdrowi i czują się dobrze – mogą oni przechodzić przez nią bezobjawowo i zarażać innych. Jeżeli ktoś, kto jest nieświadomy swojej choroby przyjdzie do Komunii świętej i przyjmie ją do ust, to w samym momencie wydychania powietrza powoduje, że mikroskopijne kropelki (tzw. Aerozol), wypływające w oddechu z jego ust, osiadają na dłoni księdza, który udziela Komunii Świętej. Wtedy następna osoba przyjmująca w ten sposób Komunię Świętą jest bardzo poważnie narażona na to, że z kolei wirusy dostaną się do jej organizmu.

Więcej w filmiku wideo nagranym dla parafian przez ks. Konarskiego:

Reklama

 

Stacja7/archwwa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę