Nasze projekty

Kolejne groby Powstańców Warszawskich uratowane

11 grobów, gdzie pochowani są zarówno Powstańcy Warszawscy jak i ofiary cywilne Powstania Warszawskiego udało się wyremontować dzięki zbiórce zorganizowanej przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zbiórka odbyła się przy okazji obchodów 76 rocznicy wybuchu Powstania. Zebrano 46 358,81 zł, dzięki czemu udało się wyremontować 11 mogił, znajdujących się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W sześciu z nich spoczywają Powstańcy, a w pięciu cywilne ofiary, które zginęły w trakcie Powstania. Kolejne renowacje planowane są na przyszły rok.

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojej działalności zajmuje się renowacją mogił powstańczych.

W tym roku po raz pierwszy Muzeum podjęło również działania w celu ratowania grobów ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Są to mogiły zaniedbane, najczęściej w bardzo złym stanie technicznym, którymi od dawna nikt już się nie opiekuje. Renowacje są finansowane ze środków uzyskanych ze zbiórek publicznych, które można wesprzeć, wpłacając datki na konto: Alior Bank SA 32 2490 0005 0000 4600 1926 4244.

Reklama
Reklama

Do 2019 r. Muzeum wyremontowało 144 powstańcze groby. Dodatkowo w latach 2017–2018 wspólnie z wojewodą mazowieckim Muzeum zrewitalizowało kwaterę B8 na Powązkach Wojskowych, gdzie pochowani są żołnierze batalionów „Gozdawa” i „Chrobry I”, tj. 366 grobów.

ah, 1944/pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę