Nasze projekty

Kolejne 13 pielgrzymek wchodzi na Jasną Górę

Tradycyjnie w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę przybędą tysiące pielgrzymów, nie tylko pieszo, ale także na rowerach i w grupach biegowych. Wejdzie aż 13 pielgrzymek pieszych, w tym 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Fot: Twitter.com/@jasnagoranews

Nazywana paulińską, bo prowadzona przez „białych mnichów” od XVIII w., jest jedną z najstarszych kompanii i uznawaną za „matkę” dziesiątek pielgrzymek, bo nie ustała ani podczas wojny, ani w czasie komunizmu.

Wejście grup zaplanowane jest ok. godz.15.00.

Już na Jasnej Górze są pątnicy siedleccy i płoccy. Coraz bliżej jest też Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

Reklama
Reklama

Przybędą: pielgrzymka lubelska, łowicka, Salezjańska Grupa Ewangelizacyjna, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i grupy „17” WPP.

Pielgrzymkowe Msze św. celebrowane będą na Szczycie o godz. 9.00 (Siedlce, Płock, Kalisz), 13.00 (Lublin, WAPM), Łowicz, Warszawsko-Praska) i 18.00 (Warszawska Pielgrzymka Piesza).

Reklama
Reklama

Pierwsza warszawska pielgrzymka w 1711 roku

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która pierwszy raz wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

Ani druga wojna światowa, ani powstanie warszawskie, nie przerwały tradycji pielgrzymowania. Jedna z pątniczek, idąca na Jasną Górę w 1944 r., napisała potem: „Szłam tą samą trasą i od ludzi po drodze dowiadywałam się, że pielgrzymka idzie do Częstochowy, lecz w małych grupkach, po kilka osób”.

Stanisław Żaboklicki, który przejął kierownictwo pielgrzymki w 1940 r., wspomina, że podczas okupacji zawsze wychodzono z kościoła paulińskiego Świętego Ducha i każdorazowo grupa liczyła około 60-80 osób.

Reklama

W 1957 r. kard. Stefan Wyszyński pojechał do Rzymu po kapelusz kardynalski, przywożąc ze sobą w drodze powrotnej siedem tub elektronicznych dla celów pielgrzymkowych, z krótkim mikrofonem przytwierdzonym na stałe.

W 1963 r. władze nie wydały zgody na pielgrzymkę, motywując swoją decyzję epidemią ospy na niektórych obszarach Polski. Mimo to do Częstochowy wyruszyła pielgrzymka nielegalna, którą na Jasnej Górze przywitał Prymas Tysiąclecia.

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę