Nasze projekty

Klaryski zbierają na remont klasztoru, sprzedając zabytkowy sprzęt

Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu szukają kolejnych sposobów na zebranie funduszy potrzebnych na remont klasztoru. Tym razem zachęcają do aukcji atrakcyjnych staroci, wśród których znalazł się magnetofon szpulowy i kasetowy, zabytkowe maszyny do pisania, do szycia oraz gramofon i rzutnik z przeźroczami.

W budynku klasztornym w Kętach od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego. Mieszkająca w nim wspólnota zakonna, liczy ponad 20 sióstr. Modlą się one nieustannie w intencjach przynoszonych przez parafian, pielgrzymów i tych, którzy przysyłają prośby za pomocą internetu. W klasztorze w Kętach funkcjonuje jeden z najbardziej obleganych konfesjonałów stałych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

Klasztor wymaga jednak poważnego remontu. Stare mury budynku w wielu miejscach są popękanie i pokryte grzybem, potrzebna jest wymiana okien i przestarzałych urządzeń w kuchni, pralni i kotłowni.

Chcąc odnowić budynek, siostry próbują różnych sposobów pozyskiwania funduszy na remont. Trzy lata temu z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych. Także pielgrzymi pieszej pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik okazali swą ofiarność i na wieść o tym, że stary budynek klasztorny wymaga remontu i modernizacji. Niedawno, dzięki dofinansowaniu z gminy, udało się wyremontować przylegający do klasztoru dziedziniec.

Reklama

Obecnie klaryski prowadzą aukcję, na której można zakupić zabytkowy sprzęt z ubiegłego wieku. Do kupienia są klasyczne, walizkowe i elektroniczne maszyny do pisania, gramofony, rzutniki, magnetofon szpulowy oraz kasetowy, głośniki/kolumny, dziecięca maszyna do szycia, a także slajdy i przeźrocza o tematyce religijnej. Zdjęcia wszystkich przedmiotów można zobaczyć na stronie Gminy Kęty.

Wszyscy zainteresowani zakupem niezwykłych przedmiotów retro proszeni są o kontakt z siostrami – telefoniczny (33 845-21-46) lub za pośrednictwem poczty (e-mail: [email protected]). Gmina przypomina, że datki na rzecz renowacji klasztoru można przekazywać elektronicznie lub osobiście, odwiedzając klasztor i składając ofiarę pod figurką św. Antoniego w kaplicy klasztornej.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX wieku we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 r. do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska. W 1871 przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Reklama

Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., dzięki swej fundatorce, służebnicy Bożej matce Marii Walentynie Łempickiej. 6 lutego 1910 bp Anatol Nowak dokonał w kęckim klasztorze uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę