Nasze projekty

Kardynał Nycz: naśladujmy Jana Pawła II!

W przededniu XIV Dnia Papieskiego, kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z KAI mówi o tym, jak dzisiaj możemy naśladować św. Jana Pawła II i w jaki sposób przekazywać kolejnym pokoleniom jego naukę. Tegoroczny Dzień Papieski będziemy przeżywać w najbliższą niedzielę, 12 października pod hasłem: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie"

Tegoroczny Dzień Papieski, przeżywany w roku dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II, jest okazją nie tylko do wdzięczności za postać Wielkiego Polaka, ale także do refleksji nad tym, jak dzisiaj przekazywać jego naukę i jak go naśladować. Mówi o tym w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

– Jest to czas przełomowy dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje Dzień Papieski, w tym sensie, że musimy się uczyć pokazywania papieża w nowy sposób. Dotychczasowa formuła już nam się wyczerpuje – mówi metropolita warszawski. Kard. Nycz zauważa, że błędem jest założenie, że kolejne pokolenia, którym mówi się o papieżu, wiedzą o nim tyle, co my. – Ludzie młodzi, którzy urodzili się już po śmierci papieża, nie widzieli go, nie słyszeli, nie mają bezpośredniego doświadczenia – zaznaczył.

To wymaga nowych metod przekazywania myśli papieskiej. Kard. Nycz proponuje, aby uczyć młodzież o papieżu „w sposób plastyczny, ciekawy, interesujący, tak jak uczy się najlepszej historii w szkole”.

Reklama
Reklama

Na pytanie o to, jak możemy podążać śladami Jana Pawła II, metropolita warszawski odpowiada, że chodzi przede wszystkim o naśladowanie go w jego więzi z Bogiem. – Na pewno nie będziemy go naśladować w tych funkcjach, jakie pełnił jako biskup czy papież, natomiast możemy go naśladować, jako człowieka, który żył w wielkiej, ciągłej więzi z Panem Bogiem. Możemy to robić przez modlitwę, skupienie, otwarcie na Pana Boga, które u papieża było widoczne na każdym kroku” – powiedział kardynał.

Ważną cechą papieża, w której może być dla nas wzorem, jest zdaniem kard. Nycza, otwartość na drugiego człowieka. – Możemy go naśladować w pozytywnym, ciepłym otwarciu na drugiego człowieka, zauważaniu ludzi, traktowania ich osobowo, personalistycznie. On rozmawiał z każdym indywidualnie. Myślę, że to jest na pewno to, co możemy zrobić – dodał kard. Nycz.

Jan Paweł II wyróżniał się także niezwykłą pracowitością. To, zdaniem metropolity warszawskiego, kolejna cecha, której możemy się od Jana Pawła II uczyć. – Papież wykorzystywał każdą chwilę, zawsze podziwiałem w nim rozległość zainteresowań, za którą stała bardzo ciężka praca. To był człowiek bardzo pracowity, a przy tym człowiek, który potrafił znaleźć czas na to, żeby być z ludźmi, z małżeństwami. To także było bycie służebne, które sprawiało, że ci młodzi korzystali, małżeństwa korzystały, a jeszcze z tego powstała książka – powiedział kard. Nycz.

Reklama
Reklama

W tym roku centralnym miejscem, w którym odbędą się obchody Dnia Papieskiego, będzie kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Tam na godz. 15.30 zaplanowano „Apel Modlitewny Miasta Warszawy z Ojcem Świętym” oraz Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Będzie on transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia, a na scenie będzie można usłyszeć takich artystów jak Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Olga Szomańska, Natalia Niemen, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, Paweł Kukiz i Mietek Szcześniak. Wstęp na koncert jest wolny.

Tradycyjnie, podczas Dnia Papieskiego, odbędzie się zbiórka do puszek na fundusz stypendialny dla podopiecznych fundacji. Zdolną młodzież będzie można wspomóc w kościołach w całym kraju oraz podczas zbiórki publicznej na ulicach miast.


mp, am / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite